Kameny jsou tvrdá depozita minerálů, která rostou pomalu, měsíce či léta. Povětšinou vznikají v ledvinách, ale močovým proudem mohou procházet do močovodu, nebo do měchýře...
Co je to biopsie ledvin?
Biopsie ledvin (renální biopsie; RB) je odběr vzorku z ledvinné tkáně (obvykle formou vpichu), který se dále speciálním způsobem zpracovává a následně vyšetřuje pod mikroskopem. Toto vyšetření se používá při podezření na onemocnění, která postihují ledvinovou tkáň přibližně rovnoměrně v obou ledvinách. Odběr tak stačí provést jen z jedné ledviny, protože lze rozumně předpokládat, že výsledek získaný z druhé ledviny by byl stejný či obdobný.
Čtěte také: Ledviny - časné příznaky onemocnění a prevence
Kdy se k biopsii ledvin přistupuje?
K biopsii ledvin se přistupuje, když jiná vyšetření ledvin neurčí s dostatečnou spolehlivostí typ onemocnění ledvin a současně když se dá předpokládat, že určení diagnózy přispěje k další léčbě. Je to zejména při podezření na rychle probíhající glomerulonefritidy, při nejasném akutním ledvinném selhání, při podezření na chronickou glomerulonefritidu nebo jiné poškození ledvinných klubíček. Ve chvíli, kdy se ukáže biopsie ledvin jako potřebná, je lepší ji neodkládat, aby se ledviny mohly správně léčit co nejdříve. Výjimkou mohou být (někdy jen po určitou dobu) pacienti, u kterých by výkon byl v danou chvíli příliš rizikový - např. nemocní s krvácivými projevy, s jednou ledvinou apod.
Čtěte také: Ledviny stárnou společně s námi
Jak se biopsie provádí?
Dnes se ledvinná biopsie nejčastěji provádí pod ultrazvukovou kontrolou, dříve bylo nejčastější provedení po rentgenem. Ultrazvuk je ale přesnější a neškodí pacientovi ani vyšetřujícímu. Po uložení pacienta vodorovně na břicho se ultrazvukem provede kontrola vzhledu i polohy ledvin a vedle ležících orgánů. Ve většině případů se biopsie dělá z dolního pólu levé ledviny asi 1-2 cm od jejího okraje, pokud tomu něco nebrání. Plánované místo vpichu se vyznačí na kůži, která se potom odezinfikuje a okolí se zakryje sterilními rouškami, aby se zabránilo zanesení infekce. Nejprve se vpíchne místní znecitlivění a počká se několik minut do jeho plného účinku. Potom se speciální jehlou určenou pro ledvinnou biopsii provede vpich do ledviny s odběrem vzorku. Kontrola polohy jehly těsně před vpichem se provádí buď ultrazvukem nebo zjištěním pohybu jehly při dýchání (tady může pacient nejvíce pomoci - když dýchá zhluboka ve chvíli, kdy mu lékař řekne, nebo naopak v případě potřeby zadrží dech). Po vytažení jehly se získaná tkáň zkontroluje pohledem a místo vpichu se zalepí. Na některých pracovištích se ještě přikládá váleček, který po několik hodin při ležení stlačuje místo vpichu a snižuje tak pravděpodobnost krvácení.
Jak dlouho biopsie ledviny trvá?
Samotný odběr vzorků (většinou se berou 2) trvá 2-5 minut, pokud nemocný dobře spolupracuje a vše jde dobře, 5-10 minut je třeba počítat na podání místního znecitlivění a vyčkání jeho účinku. Se zaměřením ledviny, dezinfekcí i zalepením místa vpichu vše zabere většinou 20-30 minut.
Bere se vzorek je jedné nebo z obou ledvin?
Vždy se bere vzorek pouze z jedné ledviny, většinou z levé. Téměř všechny choroby ledvin, kvůli kterým se biopsie může provádět, se projevují stejně na obou ledvinách.
Příprava před biopsií
Pokud se biopsie provádí po ránu, pacient většinou nesnídá a snídani dostane brzy po výkonu. Ranní léky na tlak by ale užít měl. Výhodné je, když se jde těsně před biopsií vymočit, aby mohl pohodlně ležet na břiše, a aby měl dvoudílné pyžamo pro snazší odhalení dolní poloviny zad. Den před výkonem je většinou přijat do nemocnice, kde je zkontrolována krevní srážlivost, krevní obraz a biochemie. Někdy již večer před biopsií a většinou ráno před biopsií dostane lék na uklidnění, buď v tabletě nebo injekčně.
Po biopsii
Po biopsii setrvává pacient na lůžku podle zvyku pracoviště 24 hodin nebo alespoň do večera, přitom v prvních 2-3 hodinách na zádech. Tak na místo vpichu tlačí váleček. Pacienta kontroluje v pravidelných častých intervalech sestra i lékař. Kontroluje se zejména, jak se pacient cítí, jaký má krevní tlak a jestli močil od výkonu, odebírá se kontrolní krevní obraz a moč. Pacient má za úkol hodně pít - 1 litr tekutin během dopoledne a nejméně další litr tekutin do večera, pokud jeho lékař nedoporučí jinak. Následující den se provádí kontrolní ultrazvuk ledviny k vyloučení komplikací. Když je vše v pořádku, může jít nemocný ten den nebo následující den domů. Ještě 7-10 dní, než se ledvina zhojí pevnou jizvou, by se měl vyvarovat nošení těžkých věcí, velké fyzické námahy a skoků.
Jaké jsou její možné komplikace?
Nejčastější komplikací je malé nezávažné krvácení buď do moče nebo do pouzdra ledviny. Krvácení do moče se projeví růžovou nebo červenou močí a vyskytuje se asi v 10 % případů. Malé krvácení do pouzdra ledviny na sobě pacient nijak nepozná a zjistí se až při ultrazvuku. Podle kvality ultrazvukového přístroje se popisuje různě často, ale na funkci ledviny nemá vliv. Obojí se léčí delším klidem na lůžku. Větší krvácení do moči nebo do okolí ledviny při poranění drobné tepny je méně časté. Krvácení do okolí ledviny se projeví různě silným tlakem až bolestí v břiše, tříslech nebo zádech. Někdy se musí řešit ucpáním postižené tepny na angiografické lince (pomocí tenké hadičky zavedené ze stehenní tepny až do ledviny), výjimečně otevřenou operací. Možnost vzniku komplikací není možné podcenit, na druhou stranu však bývá RB indikována za takových okolností, kdy potřeba přesné diagnózy (a tu obvykle umožňuje pouze RB) výrazně převyšuje možné riziko plynoucí z provedení invazivního výkonu, kterým RB bezesporu je. Je třeba si uvědomit, že bez přesné diagnózy není možné ani doporučit nejvhodnější léčbu.
Čtěte také: Krev v moči nelze podceňovat
Kdy je k dispozici výsledek biopsie?
Předběžný výsledek biopsie může být k dispozici již v den výkonu nebo v den následující. Definitivní zhodnocení zahrnuje speciální zpracování, a proto trvá několik dní až 2 týdny.
Biopsie ledvin je ze všech vyšetření ledvin mezi pacienty asi nejobávanější, většinou je ale její průběh nekomplikovaný a jen málo bolestivý.
Zdroj: www.nefrologie.eu