Moderní antikoncepce nabízí svým uživatelkám nejen jistotu, že neotěhotní, ale i další zdravotní přínosy.
V ČR i v západoevropských zemích patří srdeční a cévní onemocnění k nejčastějším příčinám úmrtí. Dřívější epidemiologické studie ukázaly, že riziko vzniku těchto chorob je u úplných abstinentů mírně vyšší než u pravidelných střídmých konzumentů alkoholu (spotřeba mezi 20 až 30 gramy alkoholu denně). Časté pití alkoholu ve vyšší míře ale vede k negativním dopadům na zdraví - cirhóze jater, zvýšení tuků v krvi, zvýšení kyseliny močové či možnému rozvoji závislosti či rakovin vnitřních orgánů. Vědci přiznávají, že neexistují studie, které by sledovaly velkou skupinu obyvatel dlouhodobě a proto i jejich doporučení jsou velmi opatrná. Ukázalo se, že při dávce, kterou účastníkům studie podávali, byl nežádoucí účinek na játra minimální, ač se jednalo o poměrně vysokou dávku.
Za připomenutí stojí rovněž také takzvaný francouzský paradox: V některých oblastech jižní Francie se zjistilo, že lidé tam trpí relativně málo chorobami cév. Přitom konzumují velké množství nezdravých mastných kyselin a nasycených tuků a cholesterolu. Při těchto stravovacích návycích by měl být počet těchto chorob vyšší. Tento paradox bývá vysvětlován tamní stravou (vysokým procentem rybích pokrmů, ovoce a zeleniny) a pravidelnou konzumací vína. Současně s konzumací bílého vína lékaři doporučují jíst energeticky vyváženou stravu, zejména potraviny s vyšším přísunem kyseliny listové. Pomáhá snižovat některé negativní faktory vznikající při pravidelné konzumaci vína. Vědci také zdůraznili, že je třeba se pravidelně věnovat pohybové aktivitě.
Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!
Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.
Přidat nový komentář