Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-vyprodej/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-vyprodej

Leukoplakie - bílé skvrny v ústech

( aktualizováno 26. září 2024, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 28735x )

Leukoplakie je označení pro drobné nestíratelné bílé povlaky, které se vyskytují nejčastěji v dutině ústní. Vznik leukoplakií je nejčastěji podmíněn kouřením. Vyskytují se však i nekuřácké leukoplakie, které mohou mít za následek vznik rakovinného ložiska. Léčba leukoplakie je většinou velmi snadná, stačí omezit kouření.

shutterstock.com

Leukoplakie je označení pro drobné bílé nestíratelné povlaky, které se mohou vyskytovat kdekoliv na povrchu těla, nejčastěji však na sliznicích, často na jazyku. Jedná se o onemocnění, kterému se říká metaplazie. Jde o to, že dojde k přeměně patologické tkáně zpět na fyziologickou, ovšem jde o tkáň jiného typu, než která by tam měla být. To znamená, že je to zdravá tkáň, jen je na špatném místě. Díky přeměně těchto buněk může v leukoplakiích docházet k tzv. malignímu zvratu, tedy ke vzniku rakovinného ložiska, přesněji se jedná o dlaždicobuněčný karcinom.

Leukoplakie mohou přebývat poměrně dlouhou dobu na těle pacienta, aniž by byly nalezeny. Často totiž pacientovi nepůsobí žádné obtíže a jsou nalezeny pouze v případě, kdy jsou lokalizovány na viditelném místě. Jindy mohou být vyvýšené a s drobnými prasklinami na povrchu, takže je pacient objeví při jídle nebo při mluvení. Pak je na místě navštívit lékaře a domluvit se na dalším postupu.

Orální leukoplakie

Nejvíce nápadné jsou leukoplakie v dutině ústní - orální leukoplakie. Ty dělíme podle původu dělíme na kuřácké a nekuřácké. Jak již z názvů vyplývá, kuřácké leukoplakie vznikají v souvislosti s kouřením cigaret a nejvíce jsou jimi postiženi muži ve středním a vyšším věku. Naopak nekuřácké leukoplakie nemají žádnou souvislost s kouřením, přesto v nich paradoxně dochází ke vzniku rakoviny výrazně častěji. Kromě kouření se mezi příčiny vzniku leukoplakií řadí také konzumace tvrdého alkoholu či dlouhotrvající neléčené infekce a to především kvasinkové. Další příčinou je pak příčina mechanická: opakované dráždění sliznice špatně tvarovanými zubními náhradami nebo rovnátky. Zvláštním typem leukoplakie je takzvaná ,,vlasatá leukoplakie", která vzniká u pacientů trpících HIV infekcí či EB virem neboli jednou z forem mononukleózy. Při této vlasaté leukoplakii jsou patrné změny a bílé povlaky na hranách jazyka v jeho prvních dvou třetinách. Tyto bílé povlaky pak mohou postihnout i sliznici tváří a patra.

Příznaky leukoplakie

Jak již bylo řečeno, leukoplakie se projevuje bělavými povlaky na sliznicích. Tyto povlaky jsou ostře ohraničené a tedy dobře viditelné. Povlaky se mohou objevit nejen v dutině ústní, ale i na jiných sliznicích, zejména na sliznicích ženského zevního genitálu, či uvnitř na sliznici močového měchýře. Při leukoplakii pozorujeme též zvýšené až nadměrné rohovatění kůže.

Léčba leukoplakie

Pokud je leukoplakie drobná, nekomplikovaná, a nepůsobí žádné větší problémy, postačí vynechat na určitou dobu kouření cigaret a leukoplakie sama zmizí. Někdy je však nutné přistoupit k léčbě, aby nedošlo ke komplikacím, jakými je krvácení, zanesení infekce, nebo dokonce již zmíněná rakovina. Při podezření na kvasinkovou infekci se podávají tzv. antimykotika, někdy lze využít kryoterapii (léčbu velmi nízkou teplotou). Pouze v obzvláště závažných případech a při rozsáhlém poškození sliznice, se provádí chirurgické odstranění leukoplakie a náhrada vyjmuté tkáně zdravou.

Prevence leukoplakie

Prevence opět hraje klíčovou roli. Pokud se chceme vyhnout vzniku leukoplakií, stačí dodržovat několik základních preventivních pravidel:

  • Velmi důležitá je každodenní péče o chrup, zubní náhrady a rovnátka. Pravidelně měnit zubní kartáček.
  • Dále se doporučuje nekouřit a omezit konzumaci destilátů, které mají prokazatelný vliv na sliznici dutiny ústní a jsou nejčastější příčinou vzniku leukoplakií a z nich vycházející rakoviny.
  • Důraz se dále klade na zdravou stravu a funkční imunitu. Vhodné je pití čisté vody a vyhýbat se dráždivým látkám v potravě.
  • Lze vyzkoušet výplach úst bylinnou ústní vodou či odvarem z heřmánku, řepíku, šalvěje.
  • Mezi šetrné ajurvédské procedury patří tzv. oil pulling, tedy povalování oleje v ústech po dobu několika minut. K této proceduře poslouží kokosový, olivový či jiný stolní olej, který se povaluje v ústech po stanovený čas a pak se vyplyvne a ústa se vypláchnou dostatečně vlažnou vodou.

Leukoplakie mohou být nepříjemným onemocněním, především z důvodu nevzhledně povleklého jazyka, který je patrný během řeči a značně tak může člověka trpícího tímto onemocněním v sociálním životě omezovat. Nicméně platí, že leukoplakie je onemocnění, které je dobře léčitelné, pokud je však pacient ukázněný a správně dodržuje zásady prevence a lékařem stanovený léčebný plán.

Zdroj: zdravi.euro.cz

V případě, že vás trápí další problémy, nebo máte dotazy k volbě léků, dávkování či kontraindikacím, kontaktujte lékárníky v online poradně. Ochotně vám poradí a doporučí vhodné produkty. 

Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.

Chcete přestat s kouřením? Víme, že to není jednoduché a my vám s tím pomůžeme. Nabízíme velké množství přípravků, které vám odvykání usnadní. Nakupte online na Lékárna.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

79%
21%
Zatím hlasovalo 19 lidí

Mohlo by vás zajímat

Vydržíme nekouřit?

MUDr. Evou Králíkovou, CSc.,Ústav hygieny a epidemiologie, 3. ledna 2002

Kdo se rozhodne přestat kouřit, nemusí se bát kil navíc

Hubnutí můžeme podpořit zařazením léku zvyšujícího pocit sytosti a vydanou energii.

Proč je tak těžké přestat s kouřením

Podle posledních objevů hrozí cigarety silnou formou závislosti, a tu je třeba léčit. Je pravda, že nikotin nepůsobí na náš organismus tak vehementně jako tvrdé drogy a neničí ho tak rychle. To je také důvod, proč patří spolu s alkoholem mezi společensky tolerované drogy.

Tabák

Většina kuřáků se domnívá, pokud si je ochotna připustit škodlivost kouření, že nikotin je z celé cigarety nejškodlivější.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce