Potravinářská legislativa má dva hlavní úkoly. Je to jednak ochrana spotřebitele před zdravotními riziky, jednak ochrana spotřebitele před ekonomickou újmou, která může být spojena se spotřebou potravin. Je zajímavé, že oba požadavky v sobě zahrnují i kódy "čísel E"...
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Celiakie se může v dětství projevovat typickými průjmy, nafouknutým břichem, ale také problémy s růstem či přibýváním na váze. U dospělých se častěji objevují netypické příznaky jako je například zácpa, osteoporóza, únavový syndrom, neplodnost, epilepsie, deprese a další.
„Odhalit celiakii je vzhledem k mnoha různým (často netypickým) příznakům značně obtížné. Pouze včasná diagnostika může pacientovi pomoci,“ říká MUDr. Markéta Trnková, ředitelka laboratoří BIOLAB Praha.
Vyšetření celiakie probíhá ve dvou krocích:
- Prvním krokem je vyšetření krve na specifické autoprotilátky.
- Dalším krokem je histopatologické vyšetření biopsie sliznice tenkého střeva. Vzorek sliznice velikosti přibližně 2 mm odebírá gastroenterolog při endoskopickém vyšetření. Bez výsledku biopsie nelze diagnózu celiakie s jistotou potvrdit.
Dvoustupňové vyšetření je třeba provést ještě v době, kdy pacient konzumuje lepek, tedy ještě před nasazením bezlepkové diety. V opačném případě mohou být výsledky zkresleny.
U dětí probíhá vyšetření celiakie obdobně jako u dospělých.
„Podle současných doporučení Evropské společnosti pro dětskou gastroenterologii, hepatologii a výživu se u malých dětí může upustit od biopsie sliznice. Pokud jsou protilátky zjištěné z krve výrazně zvýšené, sliznice je poškozená vždy. O konkrétním postupu ale musí vždy rozhodnout pediatr a dětský gastroenterolog,“ doplňuje MUDr. Markéta Trnková.