Zdravým způsobem života mohou osoby s vysokým krevním tlakem samy velkou měrou přispět ke zlepšení své nemoci. K nejdůležitějším opatřením přitom patří snížení tělesné hmotnosti a správná výživa. Mezi vysokým tlakem a nadváhou existuje přímá souvislost - s přibývající tělesnou hmotností stoupá krevní tlak.
"Bedýnky" umožňují pravidelný odběr sezónního ovoce a zeleniny, u nás většinou v biokvalitě. Jsou výbornou alternativou pro ty, kterým nevyhovuje nabídka ovoce a zeleniny v supermarketech ať už kvůli někdy pochybné čerstvosti, vzdálenosti, ze které se dováží, či přílišné umělosti a naleštěnosti. Je to systém vhodný pro ty, kdo se smíří s tím, že u nás zelenina nedozrává celý rok a může se i neurodit. Zato však dostane potraviny vypěstované bez chemie a v nejlepší kondici za rozumnou cenu, seznámí se s kdysi běžnými, ale zapomenutými, druhy a podporou místních farmářů se nepochybně posiluje vztah k "rodné hroudě".
Princip bedýnkování
Bedýnkování je systém odběru biopotravin přímo od prvovýrobce. Původně se využíval k prodeji zeleniny, dnes mohou být součástí bedýnek bylinky, ovoce, ořechy, vejce, med, maso apod. Nemá jednotná pravidla, někdy se jedná o prodej přes prostředníka (často bio obchod) nebo je zboží vydáváno na speciálních odběrových místech či dováženo až do domu, a nebo vznikají speciální družstva spotřebitelů, která odběrem bedýnek podporují místního farmáře.
Zákazník pravidelně (jednou za týden či čtrnáct dnů) odebírá množství zeleniny a dalších produktů, které za tu dobu zpracuje. Většinou jsou v nabídce tři i více velikostí bedýnek cca od 3 do 10 kg. Cena za bedýnku je fixní po celou sezónu bez ohledu na sortiment, kilogram vyjde zhruba na 25 – 60 Kč. Průměrně zaplatíte za desetikilovou bedýnku tak 400 Kč. Platí se buď předem, na sezónu, čtvrtletí, měsíc či týden nebo za každou bedýnku po dodání. Někde složíte kredit, ze kterého se odečítá. Pokud bedýnku nechcete, zpravidla musíte objednávku aktivně zrušit.
V bedýnce je jednak celoročně zelenina, která jde skladovat, – brambory, kořenová zelenina, cibule, zelí - a také právě sklízená. Výběr obvykle není možný nebo jen omezeně, takže můžete být každý týden překvapováni, a to nejen obsahem bedýnky, ale možná i tím, jaká úžasná a zdravá zelenina, na kterou jsme zapomněli, jde u nás vypěstovat, jako třeba chřest, patison, rebarbora, tuřín, vodnice, artyčoky, černý kořen, kadeřávek ad. K méně obvyklým druhům většinou farmáři dodávají recepty, abyste nebyli bezradní.
Výhody bedýnkování
Pro spotřebitele:
• Potraviny vypěstované bez chemie
• Čerstvá zelenina – pokud se o sezónní zeleninu, většinou se dodržuje pravidlo 24 hodin od sklizně k odběrateli
• Kvalitní potraviny za rozumnou cenu
• Pocit, že vím, odkud pochází to, co jím, že se mohu jet na podmínky, za kterých roste můj budoucí salát, podívat, se svým farmářem se seznámit, důvěřovat mu a podpořit ho
• Pestrost potravin – farmářům, kteří hodlají část své produkce prodávat po bedýnkách, oficiální příručka doporučuje pěstovat min. 50 druhů zeleniny
Ilustrují to slova autorky článku uveřejněného na Ordinace.cz "Proč jím biopotraviny" Jany Urbanové: "Zelenina je to opravdu chutná, i když nevypadá jako ze žurnálu. Nejsou to žádné omyté a gigantické mrkve, ale nemají vodovou, ale opravdu mrkvovou chuť. V létě jsme měli v bedýnkách i čerstvé bylinky. Na bedýnkování se mi líbí i to, že víte, kdo zeleninu pěstuje, můžete se tam jet i podívat. Naši farmáři dělají i různé akce pro děti, takže to je velmi osobní."
Pro výrobce:
• Lepší cena než při prodeji do velkoobchodů a řetězců
• Jistý odbyt produktů, které jsou často zaplaceny dřív, než vyrostou
• Bezprostřední vztah s odběratelem, možnost rychlé a efektivní zpětné vazby
• Loajalita odběratelů, kteří mají i jiné důvody, než prostě jen nakoupit zeleninu, a ocení kvalitu
• Menší odpad – zboží nemusí být předpisově velké, pokud je bezvadné, do bedýnky patří
Nevýhody bedýnek
I bedýnky mají své nevýhody. Pro spotřebitele jsou to zejména nutnost zpracovat nebo vše v daných intervalech a nemožnost si vybrat přesně, co potřebuje. Obsah bedýnky bude vždycky záviset na úrodě a sezóně. Na druhou stranu se vaření může stát trochu dobrodružstvím a vybočením z rutiny a pocit z toho, že respektujeme přirozený cyklus přírody, má své kouzlo.
Pro farmáře znamená prodej do bedýnek nutnost pěstování velkého množství druhů a pečlivé plánování toho, co, kdy a na jak velkou plochu zasít nebo zasázet. Na druhou stranu, pokud se z padesáti plodin neurodí jedna, dvě nebo tři, není to takové neštěstí, jako v případě, kdy by jich farmář pěstoval pět.
Už se bedýnkuje nejen v Praze
Už zdaleka není pravdou to, co se dočtete v článcích o bedýnkování z loňska nebo předloňska, že se zapojit se můžete v Praze a okolí a v Brně. Bedýnkovací farmáři a družstva se rozšířila i "na venkov": bedýnkuje se v Plzni, na Pardubicku, v Teplicích, v okolí Turnova, v Táboře, Benešově i dalších místech. Potvrzují to i slova Jany Urbanové: "Bereme bio bedýnky z ekofarmy v Táboře. Odebírat lze pravidelně nebo jen občas, všechno záleží na domluvě. Za bedýnku platíme kolem 200 - 250 Kč a tříčlenné rodině stačí zhruba na dva týdny."
Bedýnkování není žádný centrálně řízený projekt a vzniká neformálně zdola iniciativou jednotlivých spotřebitelů nebo farmářů. V té souvislosti není bez zajímavosti, že patrně nejvíc praktických informací a odkazů, kdo, kde, kdy a jak bedýnkuje, získáte v diskusním fóru http://www.bedynky.cz/diskuzni-forum/.
Pokud i vy máte své bedýnkovací či bio tipy, podělte se o ně s ostatními v diskusi nebo nám napište!
Přidat nový komentář