Bazalka je hojně pěstovaná bylina. Setkáme se s ní na zahradách, v truhlících a květináčích.
(Ocinum basillicum L.)
Příprava čaje
2 čajové lžičky řezané drogy na šálek (200 ml) vody.
Užívaná část
|
Nať (Herba basilici) |
Sběr a sušení
V době květu sbíráme kvetoucí nať. Dobře usušíme, nejlépe ve stínu. Pokud použijeme umělý zdroj tepla, dbáme na to, aby teplota nepřekročila 35 st. Celsia.
Jak vypadá
Bylina dorůstající výšky 30 až 50 cm. Lodyha bazalky je čtyřhranná, vzpřímená. Listy mají vstřícné uspořádaní, spodní jsou větší, s pilovitým okrajem. V horní části přecházejí listy v listeny. Lodyha bazalky je zakončena drobnými kvítky, nejčastěji bílé barvy. Kvete během celého léta. Plody jsou tvrdky černohnědé barvy.
Kde se bazalka vyskytuje
Bazalka je hojně pěstovaná bylina. Setkáme se s ní na zahradách, v truhlících i květináčích.
Co bazalková nať obsahuje
Pro bazalku je charakteristický vysoký obsah silice a tříslovin.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve: Bazalka léčila žaludek, ulevovala při nadýmání, ale sloužila také k odvodňování organismu a podpoře produkce mateřského mléka. Své místo měla při léčbě zápalů plic a používala se při uštknutí škorpiónem. Semena se podávala při melancholii.
Dnes: Bazalkovou nať lze použít vnitřně i zevně.
Vnitřně: Bazalku používáme v případě, že chceme podpořit chuť k jídlu a činnost žaludku. Osvědčená je rovněž proti nadýmání a při zácpě.
Zevně: V koupelích nebo obkladech na opruzená místa, ke kloktání při zánětech hrdla a dásní.
Pozn. Bazalka je velmi oblíbené koření, které k nám přišlo s rozšířením italské kuchyně. Používá se hlavně do salátů, do omáček a na těstoviny. Příjemné je, že i při tomto použití si zachovává léčebné vlastnosti.
Foto: http://botanika.wendys.cz/
Přidat nový komentář