Dobrý den, prave jsem dobrala antibiotika (angina) a na obličeji a na hrudi se mi udělaly male cervene pupínky,ze kterých vyteče po zmáčknutí čirá tekutina, na akné netrpím. Může to být reakce na oslabení organismu? Můj druhý dotaz se týká mé práce-pracuji v biochemické laboratoři, kde se užívají izotopy. Mám strach, že v případě těhotenství bude ohrožen můj plod, než těhotenství zjistím a z práce odejdu. Je to tak? Děkuji
Čerstvá moč má jantarově žluté zbarvení, které se připisuje některým bilirubinoidům. Intenzita zbarvení závisí na koncentraci a množství moči, které je dáno příjmem a výdejem tekutin. První ranní moč bývá tmavší a hustší, což je způsobeno nižším příjmem tekutin během noci.
Červená nebo růžová moč
Červená barva moči nemusí vždy znamenat závažný problém. Příčinou může být:
- Krev v moči – přítomnost krve bývá hlavním důvodem červeného zabarvení moči. Obvykle nejde o silné krvácení a objeví se bez další příznaků. Faktory, které mohou způsobit krev v moči (hematurii), se pohybují od namáhavého cvičení, infekce močových cest, zvětšené prostaty až po kameny v ledvinách nebo močovém měchýři, onemocnění ledvin nebo rakovinu ledvin či močového měchýře. Přítomnost krve v moči může mít souviset i s úrazem, například s pádem či autonehodou.
- Potraviny – červená řepa, ostružiny nebo rebarbora mohou změnit barvu moči na červenou nebo růžovou.
- Léky – zčervenání moči mohou způsobit např. některá projímadla, antibiotika, antipsychotika nebo anestetika.
- Jedovaté látky – moč se zbarví červeně také při chronické otravě olovem nebo rtutí.
Čtěte také: Nádory ledvin - příčina vzniku není zcela známá
Oranžová moč
Oranžové zabarvení bývá nejčastěji projevem nedostatku tekutin až dehydratace. Jedná se o signál, že je třeba zvýšit množství tekutin, neboť podceňování pitného režimu způsobuje únavu a může vést k celé řadě zdravotních problémů, protože z těla neodcházejí škodliviny tak, jak by měly.
Oranžovou barvu mohou dále způsobit:
- Potraviny a potravinové doplňky – hlavním viníkem jsou především ty, které obsahují vitamin C a také mrkev a mrkvové šťávy.
- Léky – antibiotika, lék na ředění krve warfarin, některá projímadla a léky užívané při chemoterapii.
Čtěte také: Fakta o pitném režimu a prevenci rakoviny ledvin
Modrá nebo zelená moč
Modré nebo zelené zbarvení moči může být důsledkem:
- Potravin – chřest může dát moči nazelenalý nádech, stejně jako charakteristický zápach.
- Léků – řada léků způsobuje modrou barvu moči, např. amitriptylin (antidepresivum), cimetidin (lék na žaludeční vředy).
- Onemocnění – familiární hyperkalcémie, vzácná dědičná porucha, která způsobuje vysokou hladinu vápníku, je někdy nazývána jako syndrom modrých plenek, protože děti s touto poruchou vylučují modrou moč.
Tmavě hnědá moč
Tmavě hnědé zbarvení moči mohou způsobit:
- Potraviny – po konzumaci velkého množství fazolí Fava, rebarbory nebo aloe může mít naše moč tmavě hnědou barvu.
- Léky – řada léků může zapříčinit ztmavnutí moči, např. léky proti malárii, antibiotika nebo laxativa.
- Onemocnění – některé poruchy jater, zejména hepatitida a cirhóza a vzácné dědičné onemocnění tyrosinemie mohou změnit barvu moči na tmavě hnědou. Stejně tak akutní glomerulonefritida, onemocnění ledvin, které omezuje jejich schopnost odstranit přebytečné tekutiny a odpadní látky.
Bezbarvá moč
Je-li tato tekutina čirá a bezbarvá, může to být způsobeno:
- zvýšeným příjemem tekutin
- Léky: diuretika(léky na odvodnění), léky na vysoký krevní tlak
- Onemocnění: cukrovka, selhání ledvin
Čtěte také: Poznejte příznaky cukrovky včas
Zakalená moč
Zakalení moči mohou způsobit infekce močových cest nebo ledvinové kameny.
Kdy k lékaři
Lékaře bychom měli navštívit, pokud je změna barvy moči doprovázena nepříjemným pálením, štípáním nebo bolestí při močení, stejně jako v případě jiných obtíží při močení. Neméně znepokojivá je přítomnost krve v moči, zvýšená únava nebo bolest břicha. Důvodem k okamžité návštěvě lékaře je tmavá moč v těhotenství, pokud je v ní přítomna krev.