S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech ...
Odsuzování okolí při neúspěšném hubnutí pak vede k depresím, které pacienti často řeší jídlem, a tedy zvýšením příjmu energie. Zacyklení nezdravých mechanismů a další přibírání hmotnosti na sebe nenechá dlouho čekat. Bariatrie, tedy léčba obezity pomocí operace žaludku, plně hrazená pojišťovnou, patří v ČR k minimálně využívaným metodám řešení obezity a ročně ji podstoupí pouze 1500 pacientů. Vhodná přitom je asi pro 300 000 Čechů s II. a III. stupněm obezity a s cukrovkou 2. typu.
Čtěte také: Cukrovka 1. a 2. typu – příznaky, diagnostika a léčba
Obézním je důležité pomoct, a ne je odsuzovat
„Vznik obezity má jistě více příčin, základním principem však je přebytek přijímané energie. Od určitého stupně je však nutné obezitu považovat za nemoc a podle toho se k obezitě také chovat,“ říká MUDr. Martin Hrubý, zástupce primáře chirurgie Nemocnice Turnov.
Nerovnováha mezi příjmem a výdejem energie je příčinou obezity u 99 % pacientů. To ale neznamená, že vina je vždy pouze na pacientovi. Svou roli hraje do určité míry dědičnost, zvyklosti v rodině, psychické komplikace, ale i změna denního režimu, například jiné zaměstnání či nezaměstnanost.Obezita přímo souvisí se vznikem dalších zdravotních komplikací, jako jsou např. vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol v krvi, diabetes, nemoci kloubů nebo spánková apnoe (porucha spánku, při níž pacient přestává dýchat). Operace žaludku jejich riziko zmenšuje a umožňuje snížit množství užívaných léků. 90 % diabetiků se dokonce obejde do jednoho roku po operaci bez užívání inzulinu.
Čtěte také: Obezita jako nemoc
Je čas uvažovat o operaci žaludku?
Mnoho zajímavých informací o rizicích obezity najdete na www.mojelecbaobezity.cz, kde jsou k dispozici mimo jiné i videa se zkušenostmi pacientů, podrobný popis operací a průvodce pacienta shrnující, co pacienta čeká před, během a po operaci. Pokud o operaci začnete uvažovat, využít můžete seznam pracovišť, na nichž operace hrazené pojišťovnou provádí.
Svůj záměr podstoupit bariatrickou operaci můžete probrat se svým praktickým lékařem. Praktičtí lékaři obecně dávají přednost spíše konzervativní léčbě, tedy dodržování zdravého životního stylu zahrnujícího mimo jiné dietu a dostatek pohybu. Pokud ale patříte k těm, u nichž konzervativní léčba není úspěšná a splňujete výše uvedená kritéria, nebojte se obrátit přímo na bariatrické pracoviště.
Čtěte také: Plavání spaluje tuky, posiluje tělo a zlepšuje kondici
Proč překonat strach z operace
- Zhubnete průměrně více než 30 kg během jednoho roku.
- Většina operovaných diabetiků rok po gastrickém bypassu nemá známky cukrovky a je možné vysadit léčbu. Známky cukrovky se u 40 % pacientů nevrací ani po 10 letech.3
- Díky bariatrické operaci budete moci zase dělat běžné věci, kterým jste se vyhýbali (např. výlety, akce s kamarády, nákupy hezkého oblečení).
- Operace jsou plně hrazeny pojišťovnami.
- Po operaci není nutné držet přísné diety – je možné jíst prakticky vše, co před operací, pouze v menších dávkách. Díky operaci přitom nebudete cítit hlad.
- Bariatrické operace jsou prováděny laparoskopicky, tedy pomocí několik malých řezů, kterými se do břicha zavádějí operační nástroje.
- Bariatrická operace prodlužuje život – riziko úmrtí na nemoci související s obezitou klesá o 40 % (u diabetiků dokonce o 92 %).
- Bariatrie je vhodnou metodou pro 300 000 Čechů, přesto se k ní odhodlá pouze 1 500 z nich.
Co čeká pacienty po operaci
Příprava na operaci nespočívá pouze v konzultaci s operatérem, ale též internistou, výživovým poradcem a případně psychologem. Ti pacienta připraví na život „PO“. I když bezprostředně po operaci je nutná několikatýdenní dieta, poté se již mohou pacienti stravovat podobně, jak byli zvyklí. Změnou je množství a počet jídel denně. Vzhledem k zmenšení žaludku, které je podstatou operace, je důležité nepřejídat se a jíst 6x denně menší porce. Jen tak má tělo i při hubnutí dostatek všech potřebných látek. Též je důležité zařadit více bílkovin, rostlinných tuků, ovoce a zeleniny, které v jídelníčku obézních velmi často zcela chybí. Pokud je vše v pořádku, kontroly u lékaře 1x za 3 měsíce se prodlouží na jednu návštěvu ročně.
„Ani bariatrická operace bohužel není ‚mávnutí kouzelným proutkem‘. Operace pomáhá díky zmenšení žaludku a zmírnění, nebo zmizení pocitu hladu ke snížení energetického příjmu. Je však rovněž nutno zvýšit energetický výdej. To je však pro pacienta, který výrazně zhubne, značně jednodušší. Pacienti, kteří takové změny provedenou, dosahují dlouhodobě velmi dobrých výsledků,“ pokračuje MUDr. Hrubý.
Výsledkem dodržování režimu je průměrné zhubnutí o 30 kg během jednoho roku po operaci.
Čtěte také: Co je horší: cukr nebo tuk?
Bariatrické postupy
Operace žaludku, které jsou podstatou chirurgické léčby obezity (bariatrie), probíhají laparoskopicky, tedy pomocí několika malých řezů. O tom, který typ operace je nejvhodnější, rozhodne lékař s ohledem na další související onemocnění a celkový zdravotní stav pacienta. Nejčastěji požívané metody ve světě jsou tubulizace žaludku a gastrický bypass. Vítanými vedlejšími výsledky operace mohou být snížení počtu buněk vytvářejících tzv. hormon hladu, které vede k vymizení pocitu hladu, antidiabetický efekt a snížení krevního tlaku a hladiny cholesterolu v krvi.
- Gastrický bypass spočívá v rozdělení žaludku na menší (horní) část, která zůstává funkční, a na větší (dolní) část, která se při operaci vyřazuje „z provozu“. Při operaci dojde k napojení tenkého střeva na horní část žaludku. Tím se zmenší objem žaludku a plocha pro vstřebávání potravy.
- Tubulizace žaludku je operace, při které odborníci provedou zúžení žaludku odstraněním jeho části. Díky operaci se nejen zmenší žaludek, ale také se sníží počet buněk vytvářejících tzv. hormon hladu, a tedy i ke snížení, nebo zmizení pocitu hladu. Dalším efektem těchto operací je též dlouhodobé a výrazné zlepšení cukrovky u pacientů s diabetem II. typu. Po operaci se upravuje také krevní tlak, snižuje se hladina tuků v krvi a zlepšuje se spánková apnoe.
- Bandáž žaludku je operativní zákrok, který spočívá v přiškrcení horní části žaludku pomocí silikonového kroužku. Díky bandáži mají pacienti i po velmi malých porcích jídla pocit, že jsou plni. Od této operace se postupně ustupuje vzhledem k horším výsledkům – žaludek nad bandáží se velmi často roztahuje a efekt operace se snižuje.
- Plikace žaludku je ve světě považována za experimentální metodou a využívá se velmi málo. Při operaci se část žaludku zanoří dovnitř a podélně se zašije. Díky zanoření se zmenší prostor uvnitř žaludku a pacient v něm má méně místa.