Novou nadějí pro léčbu diabetu 2. typu jsou léky, jejichž účinek je založen na efektu tzv. inkretinů, nově objeveného hormonálního systému. Tyto léky upravují odchylky v organismu pacienta s diabetem 2. typu tak, aby se přiblížil ke stavu před onemocněním.
Každý třetí člověk na světě je infikovaný tuberkulózou. V České republice je výskyt této nemoci nízký, ale s přibývající migrací zdravotníci registrují stále nové případy. Jak vypadá aktuální situace v ČR, objasňuje MUDr. Magdalena Popelková, primářka plicního oddělení Nemocnice s poliklinikou v České Lípě. „V roce 2010 bylo zaznamenáno 680 případů nově zjištěné aktivní tuberkulózy u dospělých. Epidemiologicky závažných bylo 204, tedy téměř třetina. Nejvíce jich je tradičně hlášeno z Prahy, Středočeského a Jihomoravského kraje.“
Tuberkulóza je zpočátku nenápadná
Typické příznaky rozvinuté nemoci jako kašel a pohublost, se i přes pokroky v medicíně a diagnostice občas objevují. „To tehdy, pokud pacient kašel, hubnutí a pocení přehlíží a nejde k lékaři. Často to bývají narkomani, bezdomovci nebo cizinci. Nicméně v dnešní době se setkáváme i se zcela nenápadnými klinickými příznaky a také s TBC v pro nás nezvyklých lokalizacích, konkrétně varlat, měkkých tkání hrudníku nebo pobřišnice,“ uvádí MUDr. Magdalena Popelková případy ze své praxe.
Přesné testy ukážou směr léčby
Základem diagnostiky tuberkulózy zůstává rentgenový snímek hrudníku, tuberkulínová zkouška a především bakteriologické vyšetření sputa nebo jiného podezřelého biologického materiálu, tedy moči, hnisu nebo mozkomíšního moku na Kochův bacil objevený v roce 1882.
Potvrzení přítomnosti mycobacterie, její identifikace a testování na citlivost vůči lékům proti TBC je pak základem úspěchu léčby. „V posledních několika letech se totiž i do České republiky rozšiřují případy rezistentních forem TBC. Jsou to takové druhy, které nereagují na základní antituberkulotika. Z novějších diagnostických metod můžeme využít metody molekulární nebo histologické vyšetření,“ vysvětluje primářka.
Ke zdraví vede dlouhá cesta
Léčba pacienta s tuberkulózou je dlouhodobá. Jak vysvětlila MUDr. Magdalena Popelková, první fáze trvá dva měsíce a pacient musí být hospitalizovaný. Druhá ambulantní fáze léčby pak může trvat čtyři měsíce až dva roky.
Protože léky na TBC mají vedlejší účinky, musí být na začátku léčby nemocný pod stálým dohledem lékařů. „Co se týká nových léků, tak se prozatím zásadní převrat v léčbě TBC očekávat nedá, i když se stále hledají nové účinnější léky nebo léky, které mají minimum nežádoucích účinků.“
Rozvojový svět zatím bojuje marně
V České republice byl dlouhodobě stav onemocnění tuberkulózou velmi nízký, proto také odborníci zrušili povinné očkování proti této nemoci. Jinak je tomu ale v rozvojovém světě.
„V těchto zemích je velký problém s dosažitelností základní lékařské péče, natož rozšíření preventivních programů. Velmi často zde bývá koincidence výskytu TBC a HIV najednou, což představuje ještě větší problém v léčebných možnostech. A samo sebou v nákladech na léčbu. Velmi alarmující je výskyt totálně rezistencích forem TBC v Indii, Afghánistánu a některých dalších zemích Asie, ojediněle i v Evropě. Takovéto případy jsou velmi závažné a účinná léčba zatím neexistuje. Pro tyto závažné formy TBC byla zřízena Jednotka pro léčbu multirezistentní TBC v Praze při plicní klinice v Thomayerově nemocnici,“ dodává MUDr. Magdalena Popelková.
Přidat nový komentář