Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
U nás je lilek známý coby temně fialový plod, ale ve světě je běžná i odrůda s šedobílou slupkou. Proč zrovna baklažán je v českém jídelníčku tak opomíjený? Těžko říci. Ve světě je naopak velice populární, v Indii a Číně se z něj vaří přes čtyři tisíce let. A čelní, historií potvrzené místo má i ve středomořské gastronomii. Jižní Itálie si bez této zeleniny prakticky neumí svou kuchyň představit.
Baklažán obsahuje až 92 % vody, podporuje krvetvorbu, pomáhá při trávicích potížích, udržuje krevní tlak a cholesterol v normálu.Dužnatý lilek nemá výraznou chuť. Tu mu dodává koření. Jeho příjemná vůně se rozvíjí až při tepelné úpravě. Jako syrový se nikdy nejí - obsahuje hořečnany a jedovatý solanin, které se při vaření rozloží. Velké plody lilku se musí nakrájet na plátky, posolit a nechat v sítu tzv. vypotit. Po chvíli z nich vyteče nahnědlá hořká šťáva, která se slije. Teprve pak je možné baklažán upravovat dál. Malý lilek potní kúru nepotřebuje. Stačí jeho řezy potřít olejem, aby nezhnědly. Baklažán lze dusit, péct, smažit, nadívat. Výtečně chutná orestovaný na olivovém oleji ve spojení s česnekem a rajčaty, aromatickými bylinkami, kozím sýrem, olivami.
Zkuste třeba dušený lilek s kuřecím masem. Potřebujete 2 menší lilky, 2 pláty kuřecích prsou, 2 stroužky česneku, olej, chilli papričku, lžíci kečupu a sladké sójové omáčky, olivový olej, lžičku Solamylu a sůl. Postup je jednoduchý. Lilek se slupkou nakrájet na hranolky a zakápnout olejem. Maso nakrájet na nudličky, česnek a chilli papričky na plátky. Na rozpáleném oleji lilek orestovat, vyjmout z pánve a po něm opéci kuře s česnekem a papričkou. Všechno podusit a podle potřeby podlít trochou horké vody. Po deseti minutách vložit zpět orestovaný lilek, přidat kečup a sójovou omáčku. Jídlo nakonec zahustit škrobovou moučkou rozmíchanou ve třech lžících studené vody a za stálého míchání krátce povařit. Ke kuřeti s lilkem se hodí jako příloha rýže, křupavá tmavá bageta, případně brambory.
Přidat nový komentář