Dlouhodobé kouření jim může způsobit i impotenci. Nikotin obsažený v cigaretách však nebrání jen „postelovým“ hrátkám. Kromě reprodukčních orgánů poškozuje kouření i další orgány, nejčastěji plíce. Dlouholetým kuřákům kromě rakoviny plic hrozí i chronická obstrukční plicní nemoc.
Chemikálie v cigaretách, především nikotin, poškozují cévy. Ty se postupně zužují a snižuje se v nich průtok krve. Nedostatečné prokrvení topořivých tělísek u mužů snižuje tlak krve v penisu a tím omezuje schopnost erekce. „Z výsledků studií vyplynulo, že už dvě vykouřené cigarety denně mají na svědomí nedostatečné prokrvení mužského přirození a zhoršenou erekci. Pokud muži kouří 10 cigaret denně, je u nich o 27 % vyšší pravděpodobnost poruchy erekce. Pokud vykouří až 20 cigaret denně, zvyšuje se toto riziko na 45 %,“ říká MUDr. Jana Cermanová z Centra pro závislé na tabáku při Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze.
Podívejte se na video: Kouření neníčí jen plíce, ale také cévy
Mladí muži nemusí následky kouření při sexu pocítit ihned, s poruchami erekce se většinou potýkají až ve středním a vyšším věku. Tyto problémy úzce souvisí i s mužskou plodností. Ve srovnání s nekuřáky je u lidí závislých na cigaretách až o 60 % větší pravděpodobnost, že se jim přirozenou cestou nepodaří počít dítě. „Závažné poškození cév může způsobit i velmi malé množství cigaretového kouře. Stejné choroby, se kterými se potýkají kuřáci, mohou ohrozit i osoby často vystavené pasivnímu kouření,“ dodává MUDr. Jana Cermanová.
Kuřáci rovná se bezdětní?
Kouření a jeho negativní dopady neovlivňují pouze schopnost dosahovat erekce. Toxiny z cigaret poškozují i kvalitu spermií. Ve srovnání s nekuřákem jsou ty kuřákovy méně pohyblivé a nekvalitní. „Kuřáci si tak sami snižují množství spermií o 15 %. Pokud navíc kouřila i jejich matka během těhotenství, připravila je tak nevědomky o dalších 40 % spermií,“ doplňuje MUDr. Jana Cermanová. Chemikálie obsažené v cigaretách mají především vliv na schopnost spermie oplodnit vajíčko. Ta souvisí s množstvím vykouřených cigaret. U mužů, kteří za svůj život vykouřili 200 až 750 cigaret, se snižuje úspěšnost oplodnění na 18 %.
Nejen sexuální život trpí kvůli cigaretám
„Kouření cigaret negativně ovlivňuje celou řadu orgánů v lidském těle,“ říká MUDr. Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku při VFN v Praze. Dlouholeté kuřáky častěji postihují plicní nemoci jako například rakovina plic nebo chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Tato nemoc způsobená dlouhodobým kouřením bude podle odhadů odborníků patřit v roce 2020 ke třem nejčastějším příčinám úmrtí. Většina pacientů s CHOPN se dostane k lékaři až ve chvíli, kdy je projevy nemoci, především dušnost, omezují v běžném životě. Není možné ji zcela vyléčit, ale včasným odhalením a vhodnou léčbou je možné zkvalitnit a prodloužit život pacientů.
Kuřákům se nevyhýbají ani kardiovaskulární nemoci. Cigaretový kouř se podepisuje na stavu cév a tepen. Riziko infarktu myokradu je u kuřáka dvojnásobné v porovnání s nekuřákem. Podstatné je, že k poškození cév stačí jen malá dávka kouře, například několik minut v zakouřené restauraci. Kuřáky také častěji trápí žaludeční vředy a poruchy sluchu či zraku. Cigaretový kouř zanechává své stopy i na vnějším vzhledu člověka a jeho chování. „Kuřákům se více kazí zuby a vypadávají jim vlasy. Mají víc vrásek, horší akné či kvalitu pleti,“ dodává MUDr. Eva Králíková.
Chcete přestat kouřit? Napište nám, zda se vám to daří. Vaše reakce čekáme v diskusi nebo na mailu [email protected].