Z průzkumů stomatologů vyplývá, že například mezizubní kartáček nebo dentální nit, které jsou pro komplexní ústní hygienu nezbytné, dvě třetiny z nás vůbec nepoužívají, a někteří dokonce ani netuší, že tyto pomůcky existují. Bez nich však není možné zuby dostatečně vyčistit, což způsobuje nejen tvorbu kazů, ale také zánět dásní, který v případě zanedbání vede k parodontitidě a následné ztrátě chrupu. Správná hygiena přitom dokáže zamezit většině potíží, se kterými lidé do stomatologických ordinací míří.
„Pečlivé čištění je pro zdravé zuby zásadní – ty čisté se jednoduše nekazí,“ konstatuje doktor Stuchlík.
Čtěte také: Co hradí zdravotní pojišťovny u zubaře?
Pravidelnou domácí ústní hygienu je třeba provádět dvakrát denně, ráno po snídani a večer před spaním, a po večerním čištění už nic nejíst a pít jen vodu. Součástí večerního čištění je také hygiena mezizubních prostor.
„Zuby doporučuji čistit mechanicky kartáčkem s měkkými vlákny po celém jejich povrchu, každý zub ze všech stran, a nezapomínat ani na méně dostupná místa jako zadní zuby nebo místo za posledním zubem. Prostory mezi zuby je třeba dočistit ještě mezizubním kartáčkem a dentální nití,“ vysvětluje správnou techniku čištění Jan Stuchlík. „Zubní pasta je pouze pomůckou – pokud totiž na zubech zůstane plak, fluoridy se ke sklovině ani nedostanou,“ dodává zkušený stomatolog.
Spolu s každodenním čištěním jsou nedílnou součástí péče o chrup také pravidelné preventivní návštěvy stomatologa a dentální hygienistky. Ty by měl každý absolvovat nejméně dvakrát ročně, i zde však mají Češi stále rezervy.
„Jen asi 30% z celkového počtu lidí, kteří pravidelně chodí na preventivní stomatologické prohlídky, podstoupí také ošetření u dentální hygienistky,“ upozorňuje MUDr. Stuchlík na nedostatky zubní prevence u nás.
Čtěte také: Dentální hygiena – co obnáší a proč je tak důležitá?
Přestože se může zdát, že Češi v péči o zuby zaostávají, situace se postupně zlepšuje a i u nás se lidé stále víc zajímají o správnou ústní hygienu a nové možnosti v oblasti stomatologie.
„Lidé si začínají uvědomovat, že péče o zuby a dásně je nejen základem zdravých a krásných zubů, ale často i jedním z předpokladů úspěchu v osobním i profesním životě,“ objasňuje lékař současný trend ve srovnání se situací před několika lety, kdy například profesionální dentální hygiena byla v České republice ještě velkou neznámou.
Čtěte také: Gangrenózní zub? Nejčastější příčinou je neléčený zubní kaz