Tento termín označuje estetickou operační metodu upravující vzhled a napětí břišní stěny. Upravuje se nadbytek tukové tkáně a kůže u převislého a ochablého břicha, případné deformity břišní stěny, kýly, nevzhledné jizvy nebo rozestup svalů břišní stěny.
Odběr autotransfuzí bývá doporučen u operací s předpokládanou velkou pravděpodobností podání krve, neboli tam, kde se předpokládají větší krevní ztráty během operace. Patří sem hlavně operace ortopedické /náhrady kyčelního a kolenního kloubu, operace páteře/, kardiochirurgické operace, cévní operace a také např. odběr autotransfuze u dárců kostní dřeně.
Z odebrané krve je možné připravit jakýkoliv transfuzní přípravek - červené krvinky, plasmu nebo plnou krev. V naší nemocnici odebíráme plnou krev bez dalšího zpracování na jednotlivé složky. K plánovanému operativnímu zákroku je možné odebrat i více odběrů.Obvyklý interval mezi dvěma následujícími odběry je 7 dní , poslední odběr se provádí minimálně 3 dny před plánovanou operací. Množství odebrané krve a odběrové schéma stanoví lékař na základě požadavku operatéra, výsledků laboratorního vyšetření, klinického stavu a hmotnosti pacienta. Jeden odběr zpravidla činí 450 ml, u žen někdy 350 ml krve. Krev odebranou k autotransfuzi nelze podat jinému nemocnému.
Jaké jsou výhody autotransfuze?
Každá léčebná metoda, tedy i autotransfuze má své výhody, ale je také nutno počítat i s určitými riziky. U autotransfuzí výhody převažují. Jednou z výhod, kterou řadíme na prvé místo, je zamezení přenosu závažných infekčních onemocnění, jako je onemocnění AIDS, potransfuzní hepatitida /žloutenka/ a jiné. Další výhodou je to, že u autotransfuze nemůže dojít k tzv. aloimunizaci, což je vytvoření protilátek proti červeným krvinkám, které by mohly být v budoucnu příčinou potransfuzní reakce. Tato situace nastává u pacientů, kteří dostávají opakované transfuze od dárců. Velkou výhodou bývá odběr na autotransfuzi právě u těchto pacientů, pokud jsou schopni si autotransfuzi darovat.
Další nezanedbatelnou výhodou je to, že neexistuje věkové omezení jako u klasických odběrů. To znamená, že autotransfuzi můžeme odebrat jak malému dítěti, tak i člověku staršímu 70 let.
Kdo si nemůže nechat odebrat autotransfuzi, neboli jaké jsou její kontraindikace?
Absolutní kontraindikací je sepse neboli generalizovaná infekce organismu, dále stav po infarktu myokardu minimálně 3 měsíce po prodělání, některá jiná onemocnění srdečního svalu, některé srdeční vady a neléčený vysoký krevní tlak. Odběr na autotransfuzi není vhodný u arytmií, epilepsie, cévní mozkové příhody, některých chorob krve a u osob v celkově špatném zdravotním stavu.
O doporučení k odběru autotransfuze rozhoduje ošetřující lékař nemocného, který zhodnotí jeho zdravotní stav. Nemocný před objednáním k odběru autotransfuze musí mít písemný požadavek indikujícího lékaře (žádanku se všemi údaji o jménu, rodném čísle,diagnóze...) spolu s požadavkem na počet odběrů, termínem operace a místem, kde se operace bude provádět.
Ošetřující lékař musí pacienta informovat o možných rizicích, o postupu při odběru u autotransfuze, o všech prováděných povinných testech, o použití alogenní /cizí/ krve v případě potřeby a o tom, že se eventuelně nepoužitá autotransfuze zlikviduje.V případě odběru autotransfuze u dítěte jsou informováni jeho rodiče.
Konečnou odpovědnost za odběr autotransfuze nese transfuzní lékař na úseku autotransfuzí.
Jak je vyšetřen nemocný před odběrem na autotransfuzi?
- lékař se nemocného dotáže na předchozí prodělaná onemocnění (anamnéza)
- provádí se základní vyšetření krevního obrazu k posouzení, zda odběr nemůže nemocného poškodit
- vyšetření lékařem včetně vyšetření krevního tlaku
- povinně dle předpisu se provádí laboratorní vyšetření na choroby přenášené krví (HIV, žloutenka typu B a C, příjice).
Jaké je možné riziko odběru?
Riziko, kterému je vystaven dárce krve, je velmi malé, konkrétně se může jednat o:
- modřinu v místě vpichu, pokud místo po odběru nebylo řádně stlačeno
- celkovou nevolnost až mdlobu po odběru, zvláště u pacientů, kteří chtějí rychle opustit odběrové křeslo, nebo u pacientů, kteří přišli k odběru nalačno
- nehrozí žádné riziko přenosné choroby při odběru, jelikož veškerý materiál, s kterým nemocný přichází do styku, je na jedno použití (vaky,jehly, stříkačky).
Důležité upozornění pro nemocného před odběrem autotransfuze:
Nemocný se může před odběrem najíst. Jelikož se odběry provádějí převážně v dopoledních hodinách, doporučujeme lehkou snídani s omezením tuků. Den předem je vhodná i lehká večeře.Velmi důležité je i to, aby pacient den předem vypil alespoň 2 litry tekutin a v den odběru alespoň 0,5 l čaje, aby byl dostatečně zavodněn.Doporučujeme i vzít nápoj sebou k odběru. Samozřejmě je nevhodné požití alkoholu.
Přečtěte si také
Rodičky chtějí stále více ulevovat od bolesti
Otázky, které byste měli lékaři položit před operací
Hemofilii u sebe můžete odhalit kdykoli, třeba při trhání zubu