Je chronické svědivé zánětlivé kožní onemocnění alergického původu, postihuje cca 10-15% populace. Jedná se o přehnanou reakci organismu, resp. imunitního sytému na zevní a vnitřní vlivy...
Atopický ekzém, latinsky eczema atopicum, je chronické svědivé zánětlivé kožní onemocnění alergického původu, postihuje cca 10-15% populace. Jedná se o přehnanou reakci organismu, resp. imunitního sytému na zevní a vnitřní vlivy. Často se též kombinuje se slizničními alergiemi, jako jsou senná rýma, astma, záněty spojivek, aj.
Co je příčinou atopického ekzému?
Základem je dědičná dispozice a působení zevních a vnitřních provokačních vlivů: dráždivé vlivy z pracovního či domácího prostředí, psychická zátěž, nedostatek odpočinku a relaxace, nesprávná životospráva, zjevné či skryté infekce, působení alergenů - potravinových i vzdušných, hormonální vlivy, atp.
Jak poznat, že se jedná o atopický ekzém?
Průběh bývá sezónní. Typický je vznik v kojeneckém či dětském věku. Postižena bývají tzv. ohbí (krk, zápěstí, loketní a kolenní jamky) ve formě svědivých pupínků, červených či bělavých plošek a obecně suché kůže. Prognóza je v zásadě příznivá, neboť nejpozději do 20. roku ekzém většinou přejde do klidového stádia. Jen malá část pacientů trpí atopickým ekzémem v dospělosti. Sklon k ekzému má atopický pacient doživotně, a proto by se měl provokačním vlivům preventivně vyhýbat a o kůži pečovat, i když je bez zjevného ekzému. Sebeintenzivnější léčba má jen malý nebo žádný efekt, pokud pacient nedbá na prevenci.
Jaké jsou možnosti léčby atopického ekzému?
V každém případě je třeba navštívit odborného lékaře dermatologa, ev. i alergologa, který zvolí odpovídající způsob léčby. Léčba je dlouhodobá záležitost, vyžadující trpělivost a důslednost. Neexistuje nějaký univerzální zázračný lék. Střídání lékařů není řešením, zvolte si jednoho, kterému důvěřujete. Místní léčba je základem (kortikoidní a dehtové prostředky). Cílem je zklidnit zánět, odstranit případnou kožní infekci a kůži hydratovat a zvláčňovat. U chroniků pomáhá též fototerapie (světloléčba). U velmi těžkých stavů se krátkodobě nasazuje léčba celková.
K léčbě patří též vhodné koupele. Chlorovaná voda obvykle vadí. Doporučujeme spíše sprchování než klasickou vanovou koupel, a to s rostlinnými i minerálními oleji. Velmi důležité jsou tzv. podpůrně léčebné zevní prostředky, které upravují pH kůže, hydratují, obnovují ochranný kožní film, ochrannou bariéru proti chemickým, fyzikálním a mikrobiálním vlivům, redukují svědění.
Přidat nový komentář