Bronchitida je zánětlivé onemocnění průdušek. Průdušky tvoří systém trubic, které rozvádějí vdechovaný vzduch z průdušnice k plicním sklípkům. Příčinou zánětu je nejčastěji virová či bakteriální infekce...
Astma je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest, které postiženému ztěžuje dýchání a může vést až k dechové nedostatečnosti. Často se projevuje záchvaty suchého dráždivého kašle a slyšitelnými změnami dýchání. V horším případě přichází astmatický záchvat, který může v kritických situacích, pokud není včas poskytnuta lékařská pomoc, skončit až smrtí. Nemoc se obvykle vyskytuje u lidí trpících alergií, vznik astmatu ale může souviset i s genetikou, s faktory životního prostředí nebo životosprávou.
„Ačkoli každým rokem poznáváme procesy a změny při astmatu stále podrobněji, jednoznačná odpověď na to, co ho způsobuje, zatím neexistuje,“ říká MUDr. Šárka Křížová z plicní ambulance Nemocnice Mostiště.
„Faktem ale zůstává, že se jedná především o onemocnění mladých lidí a dětí. Jen v České republice je onemocněním postiženo každé desáté dítě, v oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší je výskyt ještě vyšší,“ dodává.
Kvalita ovzduší prokazatelně ovlivňuje nárůst počtu nemocných
Na základě dlouhodobého pozorování se potvrdil rostoucí trend výskytu astmatu současně se zvyšujícím se znečištěním ovzduší, zejména prachem. Velké procento nemocných s chronickým astmatem se tak nachází ve velkých průmyslových aglomeracích, kde je koncentrace škodlivých látek ve vzduchu nejvyšší. Větší počet onemocnění však prokazatelně ovlivňuje také znečištění ovzduší z automobilové dopravy v okolí frekventovaných ulic či vliv kouření.
„Kontakt s cigaretovým kouřem je jedním z významných faktorů pro vznik astmatu a důležitým činitelem pro zhoršování průběhu onemocnění,“ říká MUDr. Šárka Křížová a dodává: „Studie potvrzují, že omezení kouření v domácnostech a veřejných prostorách má výrazný vliv na počet akutních záchvatů nemoci u dětí“. Počet nemocných v ČR přitom neustále roste, zatímco v roce 1996 byl celkový výskyt astmatu v populaci na úrovni 4 %, v současnosti se pohybuje okolo 8 %.
Léčba astmatu je během na dlouhou trať
Léčba chronických zánětlivých onemocnění plic, mezi která patří průduškové astma, má dlouhou historii, ale nejvýraznější posun nastal v 60. letech minulého století, kdy se začaly používat inhalační formy léků. Účinná látka se tak dostává cíleně do plic. Astma je nevyléčitelné onemocnění, jehož léčba probíhá celoživotně. Když však astmatik dobře spolupracuje s ošetřujícím lékařem, dodržuje všechny zásady léčby, správně užívá léky a kontroluje průběh své nemoci, může žít aktivním a plnohodnotným životem.
„Velmi důležitá je proto prevence samotného vzniku onemocnění. Nekouřit v době těhotenství, nevystavovat dítě prašnému prostředí, cigaretovému kouři, a pokud je již astma zjištěno, pak se maximálně zaměřit na možné spouštěče,“ radí MUDr. Šárka Křížová a doplňuje: „Vznik i průběh astmatu a s ním spojených obtíží můžeme z velké části ovlivnit my sami. Máme-li nemoc pod kontrolou, nemusí mít žádný nebo téměř žádný dopad na běžný život.“
Jen v České republice se odhaduje počet trpících astmatem na 800 tisíc, což znamená, že tímto chronickým onemocněním trpí každý dvanáctý Čech. Problematiku spojenou s touto chronickou chorobou připomene Světový den astmatu, který letos připadne na úterý 6. května.
Přečtěte si také
Alergická rýma může způsobit i astma
Astma a alergie trápí dospělé i děti
Astma u malých dětí: záměna za virózu může být nebezpečná