Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Pan Eliáš se vydal obdivovat památky do Izraele. Při prohlídce se mu však zamotala hlava a upadl tak nešťastně, že se dvěma zlomeninami skončil v nemocnici. Úleva, že je pojištěný a léčba tak bude uhrazena z cestovní pojistky, však byla dočasná. V Česku se totiž léčil s vysokým tlakem a pojišťovna prohlásila, že za zamotání hlavy mohla právě tato vleklá zdravotní obtíž. Chronickou chorobu však muž připojištěnou neměl, hospitalizaci i léčbu ve výši tisíců eur si tak musel hradit sám.
Společnost Vindicia, která se specializuje na odškodnění, proto rizikovým skupinám radí věnovat pojištění více pozornosti.
„Populární online formuláře jsou rychlé a pohodlné, ve většině z nich ale položku o chronické nemoci nenajdete. Pokud vás některá z nich trápí, doporučujeme osobní jednání na pobočce pojišťovny, kde si přímo vyjednáte podmínky pro váš případ. Počítejte i s tím, že může být zapotřebí návštěva lékaře, proto si před cestou vyhraďte více času,“ zdůrazňuje Tomáš Beck, expert na kompenzaci z Vindicia.
Rizikových nemocí je spousta
Komplikací mohou být právě ty nemoci, které trápí velkou část české populace.
„Bez speciálního připojištění určitě nedoporučujeme vyjíždět lidem, kteří si léčí cukrovku, žilní trombózu, žaludeční vředy, ale i zmíněné astma a vysoký krevní tlak. Právě ten je nesmírně zrádný, lze na něj totiž svést celou řadu problémů, ať se jedná o infarkt, mrtvici či už zmíněný pád na zem po zamotání hlavy,“ uvádí Beck. Prakticky se může jednat o jakékoliv zdravotní problémy související s chronickým onemocněním. Proto je důležité s pojišťovnou před odjezdem komunikovat a vše vyřídit.
Podle Eurostatu přitom jen hypertenze trápí 27 % Čechů. Cukrovka se pak dle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky týká každého desátého.
„Skupiny nemocných se částečně prolínají, ale i tak je procento Čechů, které trápí chronické onemocnění, skutečně vysoké,“ varuje Beck.
Vyřídit si pojistku je někdy složité, ale nevzdávejte to
I proaktivní přístup občas bývá pro pojištěnce trnitý. Opatrnost zvolila paní Eliška, kterou na sklonku roku postihly potíže se slinivkou.
„Podráždění jsem řešila pouhou přísnou dietou, běžně dostupnými léky na trávení, k lékaři jsem nešla. V únoru jsem však cestovala do zahraničí a chtěla se připojistit pro případ, že by se problémy opakovaly a tentokrát si vyžádaly hospitalizaci. Potíže zmizely před několika týdny, nevyžádaly si žádnou pracovní absenci, celou dobu jsem sportovala. Ačkoliv doktor ve formuláři potvrdil, že vycestování není problém, první pojišťovna mi připojištění odmítla,“ říká žena. Pojištění tak musela zřídit u jiné.
„V podobných případech opravdu nezbývá, než oslovit konkurenci,“ radí Beck, podle kterého se kolečko u lékaře vyplatí. V případě hospitalizace v zahraničí se totiž jedná o skutečně vysoké částky.