Jde o chronické, degenerativní, kloubní onemocnění, jehož incidence je vyšší s přibývajícím věkem. Postihuje zvláště kyčle, kolena, klouby mezi obratli a rukou
Rhizartróza představuje jednu z nejběžnějších artróz. Jedná se o degenerativní onemocnění palce ruky, postihující spojení palcové záprstní kosti s příslušnou kostí zápěstí. Artrózy rukou nejčastěji postihují ženy. Objevují se obvykle od čtyřicátého roku u pacientů manuálně pracujících či jinak nepřiměřeně zatěžujících výše uvedenou oblast.
Čtěte také: Jak zmírnit bolest kloubů
Příčiny vzniku
Příčinou je přetěžování kloubu palce ruky, ale také poúrazová nestabilita kloubu po přetržení vazů, které jsou často přehlédnuté a proto neléčené. Rozvoj artrózy také nastává po nedostatečně srovnaných zlomeninách v oblasti kloubu. K artróze dochází i u revmatických chorob, kde revmatické postižení působí na kloubní pouzdro a vazy, což vede k nestabilitě.
Příznaky artrózy palce ruky
Začátek onemocnění je vcelku nenápadný. Zprvu jen mírná, občasná bolest v dané lokalitě zejména při pohybu, která se postupně zhoršuje a nabývá trvalého charakteru. Pro bolestivost je omezena síla stisku palce a omezen úchop. Pacientky si stěžují na bolesti při takových činnostech, jako je otevírání dveří klíčem, uvolnění ruční brzdy v autě či držení hrnečku. Klasická věta je „ já v té ruce nic neudržím“. V místě bolesti je patrný otok. Přidává se i ranní ztuhlost palce, kdy je nutné kloub postupně rozhýbat. S progresí onemocnění se objevuje i klidová bolest s různými deformitami kloubů palce. Jakákoliv manipulace a pohyb rukou jsou bolestivé a schopnost jejich provedení je touto bolestivostí omezená. Artróza v prstech rukou je velmi bolestivé a každodenní život komplikující onemocnění.
Čtěte také: Dornova metoda odstraní bolest
Diagnostika artrózy palce ruky
Základem pro stanovení diagnózy je klinický obraz, fyzikální vyšetření doplněné RTG, případně CT snímkem.
Možnosti léčby artrózy palce ruky
Léčbu dělíme na konzervativní a operační.
Zdroj: https://www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/rhizartroza-artroza-palce-u-ruky
Konzervativní léčba artrózy palce ruky
Konzervativní terapie začíná úpravou režimových opatření, kdy se snižuje, pokud je to možné, zátěž na kloub palce ruky. Ortéza, která stabilizuje palec, sice v některých případech může pomoci, ale většinou výrazně omezuje pohyb palce. U časných stadií rhizartrózy má dobrý efekt podání nesteroidních antirevmatik jak lokálně tak celkově. Mohou se podávat i kortikoidy celkově či analgetika. Velmi dobrý efekt má i podávání chondroprotektiv celkově a aplikace krystalických kortikoidů přímo do kloubní dutiny. Z rehabilitační léčby se používá elektroléčba.
Operační léčba artrózy palce ruky
Operativní léčba následuje po vyčerpání možností konzervativní léčby, anebo i jako metoda volby u pokročilých stavů.
„Principem operace je odstranit bolest a současně zachovat velmi důležitou funkci palce. Základem je buď úplné nebo částečné odstranění postižené drobné zápěstní kosti (os trapezium) a její náhrada endoprotézou nebo vmezeřenou vlastní tkání (šlachou) či vzájemná pevná fixace sousedících kostí tzv. arthrodéza,“ uvádí MUDr. Kalenda, vedoucí lékař Ortopedického oddělení Nemocnice Sokolov. Umělé kloubní náhrady jsou vyráběny z nemagnetických ušlechtilých kovů, a ačkoliv jejich životnost záleží na mnoha faktorech, předpokládá se 20 i více let. „Standardně se tyto operace provádějí na pracovištích zaměřujících se na problematiku operace ruky. Výsledky jsou slibné a pacienti jsou spokojeni. Po výkonu následuje dlahování k udržení postavení do zhojení a rehabilitace. Délka rekonvalescence je cca 3 měsíce po operaci dle stavu a typu výkonu," dodává MUDr. Kalenda.
Čtěte také: Totální endoprotéza - neviditelný pomocník
- Artrodéza palce ruky - znehybnění karpometakarpálního kloubu palce při zachování úchopové funkce ruky a svalové síly v palci. Postavení palce se pro hojení zajistí sádrovou dlahou v takové poloze, aby úchopová funkce ruky nebyla narušena. Tato operace je vhodná především pro mladší, fyzicky pracující pacienty, na dominantní končetině. Délka hospitalizace je 2-4 dny, po sejmutí fixace následuje ambulantní rehabilitace.
- Interpoziční artroplastika - odstranění karpometakarpálního kloubu poškozeného artrózou a vmezeření šlachy krátkého ohýbače zápěstí na postižené straně, svinuté do uzlíku. Po tomto operačním výkonu je zachován dobrý pohyb palce. Po operaci je přikládána dlaha či ortéza na dobu 4 až 6 týdnů. Operace je vhodná pro pacienty, kteří nevykonávají těžkou manuální práci. Délka hospitalizace je 2 až 4 dny, po sejmutí fixace následuje ambulantní rehabilitace.
- Totální náhrada kořenového kloubu palce ruky - je indikována při degenerativním postižení karpometakarpálního kloubu 3. a 4. stupně. Jedná se o náhradu trapezo-metakarpálního kloubu protézou. Po provedení této náhrady se vrací plný rozsah pohybu v kloubu při zachování svalové síly. Po operaci přikládáme sádrovou dlahy na krátkou dobu a dále palec bandážujeme po dobu cca 3 týdnů. Délka hospitalizace je 2 až 4 dny, po sejmutí fixace následuje ambulantní rehabilitace.