Artróza je degenerativní onemocnění, které může postihovat jakýkoli kloub.
Artróza je chronické degenerativní onemocnění, které může postihovat jakýkoli kloub, nejčastěji však velké nosné klouby dolních končetin, drobné klouby rukou a páteř. Z hlediska frekvence nemocných artróza představuje nejčastější kloubní onemocnění a vyskytuje se hlavně u jedinců starších věkových skupin. Častěji jsou postiženy ženy, zejména u artrózy kolenních kloubů a artrózy rukou převažují ženy v poměru 2–5: 1.
Jaké jsou příčiny?
Příčina vzniku artrózy není objasněna, známé jsou jen rizikové faktory, které zvyšují riziko vzniku artrózy. U jednotlivých kloubních lokalizací jsou tyto faktory různé.
U artrózy kolenních kloubů hraje důležitou úlohu věk, nadváha, ženské pohlaví a přetěžování při některých sportech – fotbal, tenis, squash. U artrózy kyčelních kloubů má nadváha menší roli, na vzniku se podílejí spíše mechanické a dědičné faktory. Z mechanických je to znovu přetěžování při sportu, těžká fyzická práce a z dědičných třeba vývojové poruchy kloubů (vrozená dysplazie kyčlí). U artrózy rukou jsou nejsilnější právě genetické vlivy. Typický je rychlejší vývoj artrózy v kloubu, který je po úrazu.
První probíhají změny v chrupavce
Při artróze probíhají první změny v chrupavce. Mění se její struktura a postupně se ztrácí její pružnost. Chrupavka se ztenčuje, její povrch přestává být hladký a může zcela zaniknout, takže při pohybu dochází k většímu tření a podráždění. Po degeneraci chrupavky zůstávají konce kostí v kloubu odhalené a na jejich okrajích se vytvářejí výrůstky. Ty se snaží kloub stabilizovat, ale současně ho tím dělají méně pohyblivým a deformují ho. I když se jedná o nezánětlivé onemocnění, mohou se přechodně objevit i příznaky zánětu z podráždění. V konečném důsledku se to projeví otokem, proteplením kloubu a zmnožením kloubní tekutiny.
Příznaky artrózy
Příznaky onemocnění závisí na lokalizaci a stadiu postižení. Základními projevy jsou bolest a ztuhlost postiženého kloubu, později i omezená hybnost, nestabilita a deformita kloubu. Zhrubění kloubní struktury je podmíněné tvorbou kostních výrůstků. Další projevy jsou specifické podle místa postižení.
U kolenních kloubů je typická námahová bolest, obvykle při chůzi po nerovném terénu, do schodů nebo ze schodů. Bolest má startovací charakter – to znamená, že ji nemocný pociťuje při prvních krocích hned ráno nebo po delším sezení. Po rozchození bolest ustane, ale po větší námaze se znovu objeví a může se objevit i otok. U kyčelních kloubů je bolest lokalizovaná v třísle a může vystřelovat až do křížové kosti nebo do zevní části stehna. Charakteristické je kulhání podmíněné bolestí. Po ránu a po delším odpočinku pacienti vnímají ztuhlost kyčle. V pokročilejších stadiích bývá bolest klidová i noční.
Artróza rukou má poněkud odlišný průběh. Obvykle se střídají období aktivity nemoci s obdobím klidu. Postižené klouby jsou bolestivé, zduřelé, mohu být i mírně zarudlé a může být přítomná i krátká ranní ztuhlost. Typické je postupně se vyvíjející zhrubění a deformity kloubů. Zvláštní formou artrózy rukou je tzv. erozivní osteoartróza, která se vyznačuje rychlejším vývojem nemoci, dramatičtějším průběhem napodobujícím až zánětlivé onemocnění typu revmatoidní artritidy a větším sklonem k rozvoji deformit.
Diagnostika artrózy
Diagnóza artrózy se stanoví na základě vyšetření lékařem doplněného rentgenovým vyšetřením.
Léčba a životospráva
Na závěr se ještě stručně zmíníme o terapii. V první řadě je důležitá úprava životosprávy a pohybového režimu, jež má vyloučit nebo alespoň omezit rizikové faktory, kterými jsou obezita, nepřiměřená zátěž, ochabnutí svalstva. Vhodná je rehabilitace a při postižení nosných kloubů nácvik chůze s opěrnými pomůckami. Z léků se podávají analgetika – léky proti bolesti – v tabletové i lokální formě, které ale mají jen krátkodobý efekt.
Tzv. chondroprotektiva působí dlouhodobě a jejich cílem je zpomalit postup nemoci a podávají se ve formě tablet i jako injekce aplikované přímo do kloubu. Posledním řešením v pokročilejších stadiích je operační, a to artroskopické ošetření kloubu nebo jeho náhrada endoprotézou – umělým kloubem.
Komerční sdělení
Přidat nový komentář