Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Co je antrax a jak jej lze léčit
Původce:
Bakterie Bacillus anthracis, která vytváří mimořádně odolné spory, jež mohou v pastvinách přežívat i mnoho let a za příznivých podmínek se změnit v nebezpečné mikroorganismy.
Projevy nemoci:
Nemoc má 3 formy -- kožní, plicní a střevní. Kožní se projevuje svědivým, obvykle černým pupínkem. Plicní forma, nejzrádnější, zpočátku vypadá jako mírné onemocnění dýchacích cest. Postupně se však zvrhává v horečku, šok a pacient do 24 hodin umírá. Střevní forma je vzácná, přihlásí se zvracením a prudkými bolestmi doprovázenými krvavými průjmy.
Přenos:
Kožní forma se přenáší kontaktem s tkáněmi zvířat, možný je i přenos bodavým hmyzem sajícím krev infikovaných zvířat. Plicní forma antraxu vzniká inhalací spor z aerosolu. Střevní forma je způsobena pozřením kontaminovaného masa. Přenos z člověka na člověka nebyl zaznamenán.
Inkubační doba:
Od několika hodin do 7 dnů. Většina případů se vyvine během 48 hodin od kontaktu s nákazou.
Léčba:
Lékem volby je penicilin ve vysokých dávkách, u těžkých stavů je nutná intenzivní péče a podávání glukokortikoidů. Tetracyklinová antibiotika, chloramfenikol nebo erytromycin jsou také účinné.
z MF Dnes,
16.10.2001