Horečka není nemocí v pravém slova smyslu. Je to příznak onemocnění, výstražný signál, které tělo vysílá a říká: "Pozor, asi budu nemocné."
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Nejdůležitější je neodkládat návštěvu lékaře a podchytit nemoc v jejím počátku. V takovém případě, kdy se ještě infekce neprojevuje v plné síle, lze totiž pro organismus mnohdy zvolit šetrnější metodu léčby, čímž lze také dosáhnout kratšího trvání samotné nemoci a následné rekonvalescence. Pokud je však infekce v aktivní fázi, patrně se lékům na předpis nevyhnete. Nemá cenu si je však vynucovat, neboť pouze adekvátní vyšetření a rozbory testů prokážou, zda se jedná o bakteriální či virovou infekci. Díky laboratornímu rozboru lze následně vybrat takový medikament, jehož látky dokážou onemocnění zcela potlačit.
Čtěte také: Přecházet chřipku se nevyplácí
Jak správně užívat antibiotika?
Antibiotikům se nevyhnete v případě, je-li u vás diagnostikováno aktivní bakteriální onemocnění. Na běžné virové infekce tedy nezabírají, proto je opět důležité neupínat k vidině brzkého zaléčení jejich prostřednictvím při první bolesti v krku či respiračních problémech. Pokud vám je však ošetřující lékař přeci jen napíše, je nutné dodržovat několik zásad a postupů při jejich užívání, aby nedocházelo k vyvolání nežádoucích účinků či zbytečnému pěstování rezistence. Nejdůležitější je dodržovat časové intervaly mezi jednotlivými dávkami a požívat léky správným způsobem, tj. drtit pouze taková antibiotika, která nemají ochrannou kapsli, a zapíjet je dostatečným množstvím adekvátní tekutiny. Nejlepší je čistá voda bez bublin nebo čaj. Rozhodně se vyhněte alkoholu, mléčným nápojům a fresh džusům s vitaminem C, které mohou u některých druhů antibiotik vyvolat alergickou reakci. Stejně tak je nutné dbát na vhodné stravování, kdy je dobré vyřadit po dobu užívání antibiotik všechna kyselá a kořeněná jídla, snížit přísun soli a omezit sladkosti.
Čtěte také: Nechcete brát antibiotika zbytečně?
Účinnost léčby podpoří probiotika i enzymy
Pokud chcete léčbu antibiotiky ještě více podpořit a usnadnit tělu jejich vstřebání, vyzkoušejte například léčbu systémovou enzymoterapií, jakou nabízí lék Wobenzym. Ten umožní průchod antibiotik i do těžko přístupných tkání, čímž zvyšuje účinnost léčby. Navíc podporuje oslabenou imunitu tak, aby tělo bylo schopno s infekcí samo bojovat. Je tedy ideálním pomocníkem pro úspěšné zaléčení infekce a jeho užíváním lze snížit i samotnou dobu rekonvalescence. Při užívání antibiotik byste měli tělu doplňovat i probiotika, neboť léčbou dochází také k úbytku tělu prospěšných bakterií. Nejvíce bývá postižen zažívací trakt, kdy je narušena střevní mikroflóra, u žen může léčba antibiotiky vyústit také k narušení mikroflóry v pohlavním ústrojí a vyvolat tak kvasinkové infekce. Doplňování léčby probiotiky je proto vhodné během celé léčby včetně minimálně jednoho týdne po dobrání antibiotik.
Čtěte také: Je to chřipka nebo jen nachlazení?