Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Antibiotika a probiotika patří k sobě

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 10637x )

Respirační onemocnění – typické trápení podzimních a zimních měsíců, které většina z nás důvěrně zná. Pokud je způsobí bakteriální nákaza, pak musí lékař obvykle nasadit antibiotika. Ta ale zároveň se škodlivými bakteriemi zničí i ty prospěšné.

shutterstock.com

Podle dlouhodobých statistik hlášení akutních respiračních onemocnění čeká českou populaci spíše těžký rok, co se výskytu chřipek, nemocí z nachlazení a dalších chorob dýchacích cest týká. Jak vyplývá z dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ), který každoročně sleduje počty nemocných v ČR, dochází k pravidelnému střídání „silných“ a „slabých“ let. Sezóna 2016/2017 bude s největší pravděpodobností spíše tou „silnější“ a lze tak očekávat více nemocných a vyšší spotřebu antibiotik.

Antibiotika narušují přirozenou mikroflóru našeho těla, a to zejména ve střevě, čímž mohou způsobit nepříjemné zažívací potíže a oslabit imunitu,“ říká MUDr. Peter Mikolášek, lékař kliniky dětských infekčních nemocí Fakultní nemocnice Brno. Lékaři a lékárníci proto doporučují k antibiotikům preventivně užívat probiotika, která napomáhají přirozené osídlení organismu obnovit.

Mikroorganizmy totiž nejsou pouze škodlivé. Velkou část těla člověka pokrývají bakterie přátelské. Ty osidlují především kůži, dýchací cesty, oblast ženských genitálií a střevo. Jsou nezbytné pro řadu životně důležitých pochodů. Vytváří bariéru pro vstup patogenních mikroorganismů, ovlivňují metabolismus a imunitu. „Střevo je největším imunitním orgánem lidského těla. Nachází se v něm téměř 70 % imunitních buněk, které hrají klíčovou roli v tom, jak se pacient popere s nemocí, a jak se mu bude dařit po ní,“ vysvětluje MUDr. Pavel Frühauf, CSc., primář Oddělení dětské gastroenterologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Antibiotika bojují proti bakteriálním infekcím, život už zachránila většímu počtu lidí, než jich padlo ve druhé světové válce.
Bohužel ale mají i jednu zásadní nevýhodu – nelikvidují jen mikroorganismy, které nám škodí, ale i ty, které našemu tělu prospívají, což nepříznivě ovlivňuje zejména trávicí trakt. Všeobecně platí, že nejagresivněji přirozenou mikroflóru narušují antibiotika s širokým spektrem účinku,“ říká MUDr. Frühauf.
„Změny střevní mikroflóry mohou způsobit nevolnost a průjem, snížit vstřebávání některých vitaminů a minerálů a ochrannou funkci střeva, v extrémních případech mohou nastat i závažnější potíže s dlouhodobými následky, jako například klostridiová enterokolitida. Těmto nepříjemnostem lze předcházet užíváním probiotik – živých mikroorganismů, které pomáhají obnovit zdravé prostředí ve střevě.“ dodává MUDr. Vladimír Marek, praktický lékař z ordinace FamilyMed Brno.

Čtěte také: Antibiotika - léky, nezastupitelné v léčbě infekcí

Po ukončení antibiotické léčby se mikroflóra pomalu vrací do normálu. Tento proces trvá u každého jinak dlouho a může být provázený zažívacími obtížemi.
„Mezi rizikové skupiny, které mohou mít vážnější nebo delší zažívací potíže po léčbě antibiotiky, patří zejména starší pacienti s přidruženými nemocemi, imunitně oslabení pacienti a děti, převážně ty kojené. Tito jedinci tak mohou mít ze současného podávání probiotik s antibiotiky prospěch,“ uvádí MUDr. Mikolášek.

Čtěte také: Nechcete brát antibiotika zbytečně?

Probiotické mikroorganizmy obsahuje běžná strava, jako například zakysané mléčné výrobky nebo jogurty, či kvašená zelenina. Jednoduše je lze užívat také formou doplňků stravy dostupných v každé lékárně.
„Probiotika jsou jedny z mála živých preparátů, kterými je v případě nutnosti možno doplňovat přirozené bakterie do našeho zažívacího traktu. Množství probiotických bakterií obsažených v jedné kapsli takového doplňku vydá za několik jogurtů či balení kefíru,“ říká MUDr. Mikolášek.

Na trhu je velké množství různě kvalitních probiotických přípravků. Aby byl preparát dostatečně účinný, musí být denní dávka alespoň 10 miliard jednotek živých probiotických mikroorganismů, tzv. CFU. Pro maximální efekt by měl pacient probiotikum užívat mezi jednotlivými dávkami antibakteriální léčby, tedy ideálně za 2–4 hodiny po užití antibiotik, a ještě alespoň týden nebo i déle po jejich dobrání“ zdůrazňuje MUDr. Marek.
„Důležité je také, pro koho je přípravek určen. U dětí doporučujeme preparáty s vyšším podílem bifidobakterií, protože jejich střevo je převážně osídleno právě jimi. Podle věku dítěte pak volíme vhodnou formu – kapky, vysypávací kapsle nebo cucavé tablety,“ doplňuje MUDr. Marek a dodává:
„Je výhodné kombinovat více probiotických kmenů, tak, aby důkladně osídlily zažívací trakt a pomohly mu zase správně pracovat. Optimálně fungující imunitní systém je nezbytný pro to, aby se nemoc opakovaně nevracela.“

Čtěte také: Nejčastější nemoci plic

Nemocný člověk je vyčerpaný celkovými příznaky infekce a další obtíže rychlému vyléčení nepomáhají, ba naopak. Je proto důležité jim předcházet a léčbu i rekonvalescenci si tak usnadnit.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

82%
18%
Zatím hlasovalo 95 lidí

Mohlo by vás zajímat

Zánět nosohltanu (pharyngitis acuta)

Krk může být prosáklý, začervenalý, nemusí dojít k polykacím obtížím. Přítomnost zánětu spojivek, rýma a kašel jsou podezřelé z virové nákazy...

Rakovina plic

Ještě na počátku minulého století byla rakovina plic poměrně vzácným onemocněním. Do středu veřejného zájmu se nemoc dostala díky širokému užívaní cigaret.

Zápal plic - Pneumonie

Jedná se o zánětlivé onemocnění plic nejčastěji infekčního původu.

Zápal plic - pneumonie

Zápal plic je zánětem plicní tkáně. Podle místa postižení plicní tkáně se projeví jako pneumonie (zánět v nejdrobnějších strukturách, podstatných pro dýchání - plicních sklípcích), bronchopneumonie, (drobné, ale nikoli nejmenší struktury dýchacích cest, průdušinky a tkáně přiléhající) a intersticiální pneumonie, (zánět ve vmezeřeném vazivu ve kterém probíhají cévy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce