Dobrý den, prave jsem dobrala antibiotika (angina) a na obličeji a na hrudi se mi udělaly male cervene pupínky,ze kterých vyteče po zmáčknutí čirá tekutina, na akné netrpím. Může to být reakce na oslabení organismu? Můj druhý dotaz se týká mé práce-pracuji v biochemické laboratoři, kde se užívají izotopy. Mám strach, že v případě těhotenství bude ohrožen můj plod, než těhotenství zjistím a z práce odejdu. Je to tak? Děkuji
Proč se i v parném létě nachladíme, je jasné. Zmrzlina, ledové nápoje, příliš chladící klimatizace, mokré plavky a k dovršení všeho proměnlivé počasí – všechny tyto faktory, zejména výkyvy teplot, jsou zátěží pro naši imunitu. Nachlazení zvládneme většinou sami, stačí zajít do lékárny a obstarat si některé z volně prodejných léků. Pokud není nachlazení provázeno horečkami, dá se překonat bez nutnosti domácího léčení, jen s omezením náročných sportovních a fyzických aktivit. Co ale v případě angíny?
Angína bývá mylně považována za banální onemocnění, avšak její přechození může mít za následek nebezpečné komplikace. Dostane-li se infekce do hlubší tkáně hltanu, vzniká hnisavé ložisko (absces), které je nutné chirurgicky odstranit, protože by se zánět mohl šířit dále do organismu. Neléčená angína může způsobit akutní selhání ledvin (hlavně u dětí), další komplikací může být vypuknutí revmatické horečky, která často zanechává trvalé následky na kloubech a srdci.
Příznaky angíny
První nepříjemné příznaky – nepříjemná bolest a škrábaní v krku – se zhoršují při polykání. Mandle jsou zarudlé a oteklé, často pokryté bílými flíčky. Dostavuje se únava, bolest hlavy a kloubů. Horečka ani zvětšené mízní uzliny nejsou podmínkou, ne u každého pacienta se tyto projevy dostaví. Pokud bolest v krku trvá déle než dva dny, anebo je hodně silná, dojděte si k lékaři. Případné komplikace hnisavé angíny dokážou zdraví dlouhodobě či trvale poškodit.
Dostaneme-li horečku a máme bolesti v krku, lze většinou typickou angínu odhalit již pouhým pohledem do krku pomocí zrcadla. Je-li hrdlo zarudlé a na mandlích jsou bělavé či nažloutlé povlaky, diagnóza angíny je prakticky jistá a navíc jde již o rozvinutou bakteriální angínu.
U virových angín bývají tonsily a celé hrdlo jen začervenalé.
Rudé, šarlatové hrdlo je typické pro streptokokovou spálovou angínu.
Streptokoková angína začíná obvykle zprudka z plného zdraví, příznaky - únava, malátnost, horečka, bolesti v krku - se objevují velmi rychle.
Virové angíny mají pozvolnější začátek, někdy však i bakteriální nejprve probíhá pod obrazem katarálních, nehnisavých změn na mandlích. Bývají zvětšené uzliny pod úhlem čelisti.
Léčba angíny
Pro vyléčení je nutný klid na lůžku a obvykle i antibiotika, s jejichž pomocí se ve světě podařilo výskyt potíží souvisejících s angínou minimalizovat, podmínkou však je přesné dodržení dávky a délky užívání. Kromě antibiotik jsou hojně využívána i kloktadla, která snižují bolesti v krku. Důležité také je pamatovat na přísun dostatečného množství tekutin.
Při bolestech v krku potřebujeme jednak zmírnit bolest, jednak redukovat množství škodlivých mikroorganismů v horních dýchacích cestách. Ideální jsou v těchto případech přípravky s antiseptickým a analgetickým účinkem.
Volně jsou k dostání například pastilky s různými příchutěmi, které ulevují od bolesti a pomocí antiseptických látek zmírňují zánět. V nabídce jsou i spreje s léčivými látkami, které se aplikují přímo na zarudlá místa krku. Pokud trpíte nehnisavým typem angíny, můžete vyzkoušet například čaj z květu heřmánku, lipového květu a listu meduňky. Bylinky smícháme ve stejném poměru a dvě lžičky směsi zalijeme čtvrtlitrem vroucí vody, 10–15 minut necháme odstát a vzniklý výluh pijeme vlažný. Receptů na směsi pomáhající proti angíně je víc, je třeba zkoušet.K vnější léčbě je dobré si připravit kloktadlo – nálev z měsíčku, jitrocele, řepíku, šalvěje a tymiánu. Lékárny samozřejmě nabízejí kloktadel daleko širší spektrum. Horečku snižují vlažné koupele a pořádné vypocení.
Mohu s antibiotiky na sluníčko?
Zákaz pobytu na slunci z podávání antibiotik přímo nevyplývá, ale řada antibiotik, jako i jiných léků může vyvolat fotosenzibilizaci (zvýšená citlivost pokožky, která reaguje na sluneční světlo alergickými projevy) a spolu se slunečním zářením, pak mohou vzniknout nepříjemné fotodermatitidy (zánět kůže vyvolaný přehnanou kožní reakcí na ozáření ultrafialovými paprsky) i s celkovými příznaky. Je zapotřebí číst pečlivě příbalové letáky u léků.
Komplikace angín
Vážnější jsou u bakteriálních angín, kdy se může rozvinout otok krku s těžkou poruchou polykání i dýchání, abscesové ložisko v mandli, za mandlí či ve stěně hltanu, které vyžadují obvykle operační řešení a někdy i delší pobyt v nemocnici. Komplikací neléčené nebo špatně léčené angíny mohou být i dnes tzv. sterilní následky angín, jako je revmatismus postihující srdeční chlopně či sval nebo klouby, nebo akutní či chronický zánět ledvin.
Ani virové angíny nemusí být bez následků. Např. tzv. symptomatická angína při infekční mononukleóze, kterou přechodíme, může vážně poškodit játra, náš imunitní systém, a vést k chronické únavě.
Angína na dovolené
Pokud vás přepadne tento stav na dovolené a nechcete navštívit místního lékaře, je třeba zvážit váš celkový stav. Zpočátku můžete vyzkoušet léky typu paracetamolu, ibuprofenu, případně jejich volně dostupné kombinace s vitamíny a povzbudivými látkami. Kloktejte či použijte dezinfekční pastilky. Dejte si Priessnitzův obklad. Buďte ve fyzickém klidu, držte se ve stínu. Důležitý je dostatečný přísun tekutin.
Pokud jsou příznaky a obtíže bouřlivé, na mandlích jsou povlaky, neměli bychom ani na dovolené s návštěvou lékaře váhat.
Přečtěte si také
Záněty močových cest - mezi riziková období patří začátek sexuálního života a menopauza
Infarkt myokardu: příznaky a první pomoc