Karcinomy tlustého střeva jsou zhoubné nádory vycházející z epitelu (vnitřní výstelky) střeva.
myslim si ze tyto stranky jsou velmi kvalitni jak z odborneho tak z lajckeho hlediska davam jim 90 procent jen pro nedostatecne mnozstvi obrazove prilohy
(MUDr. Jan Martínek Ph.D. | přečteno: 52209x )
Trávicí trakt se skládá z jícnu, žaludku, střev a konečníku. Jeho hlavním úkolem je zpracování potravy, odpadním produktem je stolice. Její změny, ať už se týkají vzhledu nebo frekvence, mohou signalizovat onemocnění.
Trávicí trakt se skládá z jícnu, žaludku, tenkého střeva (sestávajícího ze tří částí – dvanáctníku, jejuna a ilea), tlustého střeva a konečníku. Dalšími orgány, které patří k trávicímu ústrojí, jsou játra, žlučník, žlučovody a slinivka břišní (pankreas). Hlavním úkolem trávicího ústrojí je zpracování potravy. V žaludku dochází k prvotnímu natrávení vlivem kyseliny chlorovodíkové. Takto zpracovaná potrava se dostává do dvanáctníku, kde dochází k dalšímu štěpení živin vlivem enzymů slinivky břišní a také vlivem žluči, kterou produkují játra (žlučník slouží jen k jejímu „skladování“). V dalších částech tenkého střeva, které měří asi pět metrů, se jednotlivé látky (např. bílkoviny, sacharidy, tuky) vstřebávají do krevního oběhu. Nevstřebané látky putují do tlustého střeva.
Tlusté střevo měří necelý jeden metr. Z balastních látek, které nebyly vstřebány tenkým střevem, se tvoří stolice. Příkladem takové látky je vláknina. Čím více naše potrava obsahuje vlákniny, tím větší je hmotnost stolice. Např. průměrná váha stolice Evropana je 100 g, zatímco průměrná váha stolice Afričana je 500 g.
Stolice putuje tlustým střevem až do konečníku. Jakmile se podráždí specifické receptory v konečníku, je vyvolán pocit nutkání na stolici. Za normálních okolností pak člověk vyhledá toaletu a stolici vypudí ven. Tento proces se odborně nazývá defekace. Ta by měla být jednoduchá a člověk by při ní neměl usilovně tlačit. Po jejím skončení by měl být přítomný příjemný pocit dokonalého vyprázdnění. Odborně se tomuto libému pocitu říká "pocit satisfakce".
Stolice je obvykle formovaná do tvaru válečku a má hnědou barvu. Toto zbarvení je způsobeno příměsí žluči (proto také při ucpání žlučových cest, kdy žluč neproudí do střeva, je stolice šedá). Zápach stolice je přirozený, ale neměl by být extrémně nepříjemný. Ve stolici by se neměla vyskytovat krev, hlen ani nestrávené zbytky stravy (byť ojedinělá přítomnost nestrávených semínek, např. kukuřičných, není známkou onemocnění).
Při nálezu krve ve stolici je nezbytné ihned vyhledat lékařskou pomoc. Krev ve stolici může být známkou nejenom banálních hemeroidů, ale také zhoubného nádoru střeva nebo konečníku. Čím dříve se nádor objeví a léčí, tím větší je pravděpodobnost úplného vyléčení. Proto by se každý člověk měl na svoji stolici vždy podívat.
Obrázek: http://MedlinePlus
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi
myslim si ze tyto stranky jsou velmi kvalitni jak z odborneho tak z lajckeho hlediska davam jim 90 procent jen pro nedostatecne mnozstvi obrazove prilohy
Přidat nový komentář