Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Amalgámové zubní plomby u těhotných

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 6317x )

Domnívala jsem se, že se zubní plomby u těhotných už nesmí dělat z amalgámu. Můj zubař mi ale amalgámovou doporučil. Jak to tedy je?

shutterstock.com

Zubní amalgám nesmí být podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady používán při stomatologickém ošetření mléčných zubů, u dětí do 15 let a u těhotných a kojících žen, a to od 1. července 2018, s výjimkou případů, kdy to zubní lékař považuje za naprosto nezbytné z důvodu specifických zdravotních potřeb dotčeného pacienta.

Nařízení se musela přizpůsobit i naše legislativa včetně zákona o veřejném zdravotním pojištění. Dosud totiž pojišťovna v souladu se zákonem hradila (a nadále hradí) pojištěncům výplně stálých a dočasných zubů z nedózovaného amalgámu v rozsahu celého chrupu. Dále hradí v rozsahu špičáků včetně výplně ze samopolymerujícího kompozita, do 18 let věku i fotokompozitní výplně na stálých zubech v rozsahu špičáků včetně. Jiné typy výplně nebo uvedenou výplň v jiné lokalizaci si pacient hradí v plné výši sám.

Čtěte také: Parodontitida - zákeřné onemocnění chrupu se možná týká i vás

V souvislosti se zákazem používání amalgámu u dětí, těhotných a kojících žen musel být do úhrad z veřejného zdravotního pojištění zařazen jiný materiál pro zubní výplně u těchto skupin osob, aby i pro ně stále existovala alespoň jedna varianta ošetření zubního kazu plně hrazená pojišťovnou. Proto jsou (s účinností již od 1. 1. 2018) v příloze č. 1 zákona o veřejném zdravotním pojištění provedeny změny u úhrad výplní stálých a dočasných zubů – místo nedózovaného amalgámu pojišťovna hradí při ošetření dočasných zubů, u dětí do 15 let a u těhotných a kojících žen skloionomerní cement; není-li použití skloionomerního cementu možné z hlediska zdravotního stavu pojištěnce, je hrazena výplň z dózovaného amalgámu. U úhrady ošetření frontálního úseku chrupu do špičáků včetně se nic nemění.

Čtěte také: Zubní kaz trápí více než 80 % populace. Jak vzniká a jak se mu bránit?

Lékař tedy může těhotné ženě nabídnout plombu z amalgámu (po 1. červenci 2018 ji však podle evropského Nařízení smí použít už jen v naprosto nezbytných případech – viz výše). Z veřejného zdravotního pojištění může být od 1. 1. 2018 uhrazena při použití dózovaného amalgámu a pouze ze zdravotní indikace, kterou by lékař musel zdůvodnit.

Materiálů, jimiž je možno ošetřit zubní kaz, je tedy více. Záleží na tom, co pacientovi lékař doporučí a co si pacient vybere, třeba i s ohledem na cenu. Připomínáme, že lékař, který má smlouvu s pacientovou pojišťovnou, je povinen vždy mu nabídnout ošetření, které je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

Čtěte také: Základní prostředky ústní hygieny a jejich použití

Další omezení amalgámu ve stomatologii má následovat od 1. 1. 2019 – bude možno používat už jen dózovaný amalgám. I tomu se bude muset česká legislativa přizpůsobit.

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí VZP

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 165 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Dědičné poruchy a vrozené vývojové vady

Downův syndrom, Turnerův syndrom, poškození plodu zarděnkami, nebo některými léky užívanými v těhotenství - to všechno jsou choroby, které řadíme mezi dědičné poruchy a vrozené vývojové vady.

Pajizévky (strie) v těhotenství

Jelikož jsem si během těhotenství pravidelně natírala mastí břicho, po porodu nemám na břichu pajizévky (strie), takže jsem na ně celkem pyšná. Problém jsou ale moje prsa, která se mi hodně zvětšila a vytvořili se mi pajizévky, které mi zůstaly i po skončení kojení. Jakou kosmetiku mám použít na dekolt a prsa, aby byla kůže pevnější a alespoň trochu se mi zlepšily pajizévky?

Prenatální diagnostika

Tři až pět dětí ze sta se rodí s vrozenou vývojovou vadou. Většinou se jedná o děti mladých a zdravých nepříbuzných rodičů bez jakékoliv zátěže v rodině.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce