Je chronické svědivé zánětlivé kožní onemocnění alergického původu, postihuje cca 10-15% populace. Jedná se o přehnanou reakci organismu, resp. imunitního sytému na zevní a vnitřní vlivy...
Pokud mluvíme o „alergii na vánoční stromeček“, přesněji řečeno na pyl ze stromů pořizovaných právě v těchto svátečních dnech, lze říci, že žádné větší nebezpečí alergikům nehrozí. Jehličnany v našich podmínkách totiž znamenají mírné alergeny. Zejména smrk má jen velmi omezený význam jako alergen. Pro alergiky představují určité rostliny velké riziko zejména v období květu – u jehličnanů je to na jaře. Navíc například borovice má své květní období jen jednou za tři až pět let. To znamená, že produkuje oproti nekvětním rokům mnohonásobně vyšší množství pylu. V tomto období je pak třeba zvýšit opatrnost a raději se v blízkosti kvetoucích borovic vůbec nevyskytovat. Pyl tohoto jehličnanu i přesto, že je slabým alergenem, může ve velké míře dráždit dýchací cesty, a to i u nealergiků.
Zkuste alergii předejít následovně:
- Kupte si čerstvě uříznutý stromek, který nebyl skladován – bude obsahovat menší množství plísní.
- Pečlivě vyberte vhodný druh jehličnanu – za nejsilnější alergen se považuje pyl z borovice, o něco lépe si vede jedle, smrk nebo cypřiš (některé druhy cypřišů dokonce neprodukují žádný pyl).
- Před ukotvením, nejlépe ještě venku, stromkem zatřeste – nejenže odpadne suché jehličí, zbavíte se též velkého množství prachu
- Stromeček osprchujte – vodou z hadice ho zbavíte prachu, plísní i pylu
- Nechte stromek venku – pokud vám alergie nedovolí mít ozdobený jehličnan doma, ale vy se přesto přírodní krásy nechcete vzdát, nechte ho stát venku – i tam vytvoří tu správnou vánoční atmosféru
Místo klasického vánočního stromečku si můžete pořídit i určitý druh jehličnanu do květináče, ze kterého se budete těšit celý rok. Například pokojový cypřiš pěstovaný v místnosti nejenže alergikovi neškodí, může mu naopak usnadňovat dýchání. Obsahuje totiž látky působící proti bakteriím, a ty se pak dostávají do vzduchu vypařováním spolu s vodou.
Prostředky na alergii je možné zakoupit na Lékárna.cz.
Je umělý stromeček lepší?
Pokud si stále nejste jisti, zda si živý stromeček na Vánoce pořídit, či nikoli, investujte do stromečku umělého. Umělý stromeček má hned dvě výhody: zaručeně neprodukuje žádný pyl a vzhledem k jeho použití pouze jednou za rok na několik dní v období Vánoc jej nelze považovat za tzv. lapač prachu.
I zde platí určitá pravidla:
- Před použitím stromeček důkladně osprchujte (je-li bez elektrických ozdob), nebo ho alespoň pořádně oprašte prachovkou.
- Přes rok ho skladujte na suchém, chladném místě, velmi důkladně zabalený do igelitu.
- Během roku se prach a plísně usazují také na ozdobách, proto je též důkladně očistěte a skladujte je spolu s umělým stromečkem na odpovídajícím místě. Mopy a úklidové soupravy najdete v e-shopu Lékárna.cz.
Pro většinu alergiků při dodržení výše uvedených pravidel nebude vánoční stromek problém. Je ale lepší, pokud se citlivý člověk vyhne přímé přípravě a zdobení – v té chvíli bývá totiž v bytě nejvíce uvolněných alergenů. Pokud stromek i přes veškerou snahu způsobuje problémy, postavte a ozdobte ho na balkoně či na zahradě. Když večer zapálíte svíčky nebo zapnete umělá světýlka, ta pravá vánoční atmosféra nastane i u vás doma.
Zdroj: www.bez-alergie.cz, www.steadyhealth.com
Pokud potřebujete pomoc s výběrem, můžete se poradit s lékárníky v online poradně na Lékárna.cz. Otázku pošlete mailem, nebo ji položte na chatu.