Pod pojmem lupy rozumíme drobné, vleklé, více či méně výrazné šupinatění pokožky hlavy, provázené zvýšeným vylučováním tužšího kožního mazu.
Albinismus patří mezi poměrně vzácné genetické vady. Existuje víc typů této poruchy a ne všechny jsou vědecky objasněny. Vždy však jde o poruchu tvorby pigmentů. „U některých typů albinismu dochází kvůli poruše chromozomů v genetické výbavě k zablokování tvorby pigmentu, u jiných typů k produkci pigmentu dochází, ale je zablokován jeho přenos v tkáních. Albinističtí jedinci proto mají světlou až narůžovělou kůži, bílé vlasy, ochlupení, řasy i obočí. Některé formy této nemoci způsobují i červené zabarvení oční duhovky. Dojem růžově zabarvené pokožky a červených očí způsobuje prosvítání krevních kapilár tkáněmi,“ popisuje dermatoložka MUDr. Monika Arenbergerová z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Pigment je přirozená ochrana
Tvorba hnědočerného pigmentu melaninu je jedním z ochranných mechanismů organismu proti působení slunečního UV záření. V okamžiku, kdy začnou dopadat sluneční paprsky na pokožku, spustí se v kožních buňkách – melanocytech - produkce melaninu. Ten se postupně ukládá do horních vrstev pokožky a způsobuje zhnědnutí. „Pigment v pokožce do určité míry kůži chrání před spálením. Čím více pigmentu melanocyty tvoří, tím je pokožka tmavší a odolnější vůči slunečnímu spálení. Podobně je tomu i u očí. Tmavá duhovka je schopna odrážet do oka dopadající světlo a funguje tak jako clona zorničky,“ vysvětluje lékařka.
U albínů tato přirozená ochrana nefunguje a světlá pokožka vystavená slunci se snadno spálí a kvůli tomu jsou víc ohroženi nádorem kůže, tedy melanomem, který se spálením souvisí. Absence pigmentu v duhovce jejich očí zase vyvolává světloplachost, tedy velkou citlivost na světlo.
Albíni by neměli chodit na sluníčko
Pro lidi postižené albinismem je zejména v letních měsících velmi důležitá ochrana před sluncem. Je zapotřebí ochránit nejen pokožku, ale také oči. Nejúčinnější ochranou je nechodit vůbec na sluníčko, ale to je v běžném životě nereálné. Proto se musí důsledně zakrývat oděvem, pokrývkou hlavy a kvalitními slunečními brýlemi. Ne každý oděv ale chrání dostatečně dobře. U bavlněných materiálů se ochrana pohybuje od SPF (Sun Protection Factor, stupeň ochrany proti slunečnímu záření) 10 do 20 podle barvy. Čím tmavší barvy oblečení zvolí, tím lépe je ochrání. Bohužel jim pak ale hrozí nebezpečí přehřátí organismu. „Proto je lepší, když využijí speciální tkaniny, které patří do tzv. funkčního oblečení a jejich SPF se pohybuje od 40 do 80. Např. SPF 80 filtruje 98,5 % UV záření a považuje se tak za vysokou ochranu.
Materiály, ze kterých jsou trička, čepice, klobouky nebo kombinézy vyrobeny, tvoří velice jemná a pro UV záření nepropustná vlákna. Aby byl ještě umocněn jejich ochranný efekt, jsou do vláken zabudovány nanočástice oxidu titanu, který je známým fyzikálním filtrem. Jde i o materiál tenký a elastický, rychle schne a dobře odvádí pot,“ popisuje MUDr. Monika Arenbergerová.
Zakrýt oděvem celé tělo ale není možné. Je zapotřebí doplnit ochranu i o opalovací krémy, mléka a oleje s vysokým SPF. „Každý člověk se světlou pokožkou by měl automaticky při pobytu na slunci užívat opalovací přípravky s vysokým faktorem,“ doporučuje MUDr. Monika Arenbergerová.
Albíni používají na ochranu stejné přípravky jako zdraví lidé, jen musí zvolit nejvyšší stupeň ochrany.
Jak fungují opalovací přípravky
Část kosmetických přípravků funguje na fyzikálním principu, ty bývají někdy označovány jako minerální clona. Obsahují pevné mikročástice, které odrážejí sluneční záření z pokožky. Jejich výhodou je, že nepronikají do hlubších vrstev pokožky a pokožku tak nedráždí.
Další fungují na chemickém principu, absorbují UV záření, vstřebávají ho a v pokožce ho mění na teplo. Protože působí v hlubších vrstvách pokožky, musíte je nanášet alespoň s 30 minutovým předstihem, aby měly čas začít účinkovat.
Nejnovější přípravky nabízejí kombinaci obou metod.
Ať si vyberete jakýkoli ochranný přípravek, musíte ho na pokožku nanést v dostatečném množství, tedy, odborníci udávají, že to jsou 2 mg/cm2.
Jak často se máte natírat opalovacím krémem, to najdete v tomto článku.
Přidat nový komentář