Potýkám se s tímto onemocněním již celý rok. Částečně mi pomáhá čaj z přesličky. Ani chirurgický zákrok nepřinesl úplné zlepšení. Nevím si rady.
Příznaky zánětu močových cest
Při zánětu dolních močových cest je infekcí zasažen močový měchýř a močová trubice. Při tomto typu zánětu se objevují následující příznaky:
- pálení a řezání
- bolestivé močení
- častější puzení k močení
- často se objevuje pocit, že moč neudržíte
- někdy je moč kalná, zapáchá a objevuje se v ní krev
- bolesti břicha
Při zánětu horních močových cest je infekce v ledvinách, v oblasti ledvinové pánvičky a v močovodu. Příznaky a zánětlivé projevy jsou těžší a nepříjemnější:
- horečka
- pocit na zvracení
- silná bolest v oblasti beder
- schvácenost a záchvaty třesu
- příznaky objevující se u zánětu dolních močových cest (pálení, řezání při močení, změna charakteru moči atd.) nemusí být u tohoto typu zánětu tolik výrazné
Léčba močových infekcí - antibiotika nejsou vždy nutná
Diagnostiku zánětu močových cest provádí praktičtí lékaři, urologové a gynekologové. „Zánět možových cest je diagnostikován ve chvíli, kdy se v moči nachází významné množství bakterií a současně jsou přítomny příznaky. Obě tyto podmínky musí být splněny současně,“ říká MUDr. Kateřina Batoníčková z urologické kliniky 2. LF UK a z FN Motol. K lékaři běžte ve chvíli, kdy pocity pálení, bolesti a jiné příznaky trvají déle než 24 až 36 hodin i přes domácí léčení (teplo, klid, dostatečný pitný režim), pokud se v moči objeví krev a pokud je pálení provázeno výtokem z pochvy nebo penisu.
Pro močové infekce jsou charakteristické recidivy - tedy opětovné propuknutí zánětu. Tyto recidivy mohou nastat i několikrát do roka, v některých případech jsou mezi jednotlivými záněty jen několikatýdenní intervaly. Pokud dojde k recidivě, znovu se dostaví typické příznaky a při návštěvě lékaře jsou v moči opět nalezeny bakterie. Již kvůli recidivám a opakovaným zánětům léčbu rozhodně nepodceňujte. „Ženy často močové infekce přecházejí, což může vést k budoucím zdravotním komplikacím a zvýšené nemocnosti,“ říká o důležitosti léčby MUDr. Kateřina Bartoníčková. Pokud se vyskytne infekce močových cest třikrát a víckrát do roka, považuje se to již za chronický průběh onemocnění a je třeba nasadit specializovanou dlouhodobou léčbu.
Zásady správné léčby zánětu dolních močových cest:
- vždy dodržujte instrukce lékaře
- pokud lékař nasadí antibiotika, vždy je berte po určenou dobu a nevysazujte je dřív (nejčastěji jsou antibiotika předepisována na 3 - 5 dní)
- dodržujte pitný režim (během zánětu je třeba vypít 3 - 4 litry tekutin)
- pokud se infekce vyskytne 3x a víckrát do roka, je třeba naplánovat s urologem či gynekologem komplexnější léčbu (např. v podobě dlouhodobého užívání nízkých dávek antibiotik a imunoterapie)
Řekli jsme si, že zánět horních močových cest, tedy zánět ledvin, ledvinové pánvičky a močovodů má těžší průběh, proto i léčba je delší a pacienta více omezuje. Je třeba dodržovat tyto zásady:
- často dochází k hospitalizaci pacienta
- antibiotika se podávají nitrožilně
- akutní fáze zánětu ledvin trvá 7 - 10 dní a poté je třeba dodržovat i několikatýdenní domácí rekonvalescenci
Doporučení a osvědčené rady v léčbě zánětu močových cest a prevence
Pokud se u vás projeví první příznaky, nečekejte s léčbou a ihned jednejte. Začněte tím, že budete dodržovat pitný režim - vhodný je například urologický čaj. Na záněty močových cest (cystitidy) také skvěle pomáhají brusinky, které lze užívat i preventivně. I lékaři doporučují koupit si brusinkový džus a ředit si ho vodou. Ideálně byste měli vypít každou hodinu velkou sklenici nealkoholického nápoje.
Dodržováním jednoduchých pravidel můžete výrazně snížit riziko vzniku infekce močových cest:
- V zimě nepobývejte nedostatečně oblečení dlouho venku;
- v létě se vyvarujete pobytu v mokrých plavkách;
- noste bavlněné prádlo, které je prodyšné;
- po cvičení nebo plavání se rychle převlékněte do suchého prádla;
- dodržujte hygienické návyky i před a po pohlavním styku.
Přidat nový komentář