Problémy s pletí většinou začínají v mladistvém věku, nicméně se stejným problémem se potýká také téměř polovina dospělých. Naše pleť je totiž každý den vystavována nevlídným podmínkám, které mohou narušit její přirozenou rovnováhu. Hormony, stres, znečištění, nevyvážená strava, medikace a nevhodná kosmetika, to vše může mít na pleť velmi negativní vliv. Aby se pleť ochránila, produkuje kožní maz (sébum). Nadměrné množství séba pak může ucpávat póry, což vede ke vzniku prvních projevů akné. Toto prostředí je pak přímo ideální pro množení bakterií, na jejíž přítomnost tělo reaguje zánětlivým procesem, který se projevuje zarudnutím místa, jeho otokem a bolestí.
Příčiny vzniku akné
Na rozvoj akné může mít vliv mnoho faktorů. V první řadě jsou to hormony, které jsou zodpovědné za vývoj mazových žláz a jsou rovněž stimulanty tvorby mazu. Ke zvýšení hladiny hormonů dochází převážně v pubertě. Hladina hormonů pak u žen kolísá také v závislosti na jejich menstruačním cyklu. Velká spousta žen tak kromě premenstruačního syndromu před začátkem periody bojuje také se zhoršující se pletí. Na vznik nemoci má dále vliv také:
- Strava
- Stres
- Kouření
- Nevhodná péče o pleť
- Léky
U každého jedince se navíc objevuje jiný průběh a intenzita. Zatímco některým se na kůži vytvoří jen pár pupínků, které rychle zmizí, jiní se potýkají s těžkými abscesy, po kterých mohou zůstávat i jizvy.
Příznaky akné
Většina lidí si pod slovem akné představí červený zanícení pupínek. To je však pouze jeden z možných příznaků. Existuje totiž více druhů nemoci:
- Acne comedonica projevující se drobnými tečkami na povrchu kůže, ve kterých však neprobíhá zánět
- Acne papulopustulosa vyznačující se výskytem částečně zanícených a na pohmat bolestivých zčervenalých pupínků
- Acne conglobata - nejtěžší forma nemoci projevující se velkým množstvím hnisajících pupenů a abscesů s hnisem. Právě tato forma akné po sobě často zanechává jizvy.
Léčba akné
- O aknózní pleť je nutné správně a pravidelně pečovat. Je důležité používat hypoalergenní kosmetiku určenou pro problematickou pleť. Pleť samozřejmě důkladně čistěte dvakrát denně, každé ráno i večer. Pečlivě vybírejte pečující krém. Je důležité, aby vaše péče působila nejen proti nepříjemným projevům akné, ale zároveň pleť hydratovala. Dehydratace totiž negativně ovlivňuje ochrannou funkci kožní bariéry a může vést k dalším kožním problémům.
- Důležité je vyhnout se domácímu vymačkávání. Tento proces by měl provádět pouze odborník. Z nedostatečně vymáčknutého pupínku se může vyvinout i závažný zánět. Při odborném čištění se navíc vždy používají antibakteriální přípravky a zklidňující masky, které zaručí rychlejší zahojení ošetřené pokožky.
- Dále nepoužívejte kosmetické přípravky s obsahem alkoholu. Líh pleť ještě více vysušuje a to má za následek spuštění přirozeného obranného systému promaštění kůže a ještě větší produkci mazu.
- Na pleť nikdy nesahejte špinavýma rukama a nesahejte si na obličej během dne. Při každém doteku na něj nanášíte všechny bakterie, které vám během dne doslova prošly rukama.
- Na problematické pleti je nutné se vyhýbat mechanickému peelingu, který by mohl pokožku dráždit a způsobit tak výsev nových pupínků.
- Pokud se odmítáte vzdát make-upu, používejte alespoň speciální dekorativní kosmetiku určenou pro aknózní pleť.
- Nekonzumujte alkohol, který problém ještě zhoršuje.
- Nekuřte.
Pokud se u vás obtíže vyskytují v těžší formě, rozhodně byste se onemocnění neměli snažit porazit sami s pomocí přípravků z drogerií. Mohou vám totiž ještě více uškodit. Proto neotálejte a navštivte dermatologa. Dermatolog na základě prohlídky pleti a případných testů zjistí příčinu vzniku akné a nasadí zvolenou léčbu. Ta může být různorodá. Jako ověřené nástroje léčby se používají speciální krémy s obsahem účinných látek (retinoidy, benzoylperoxid, antibiotika apod.), v těžších případech antibiotika či retinoidy v tobolkách k užívání, hormonální antikoncepce, laserová terapie, chemický peeling. Vhodným doplňkem léčby je odborné kosmetické ošetření.
Obtíže vám může pomoci zmírnit i správná strava. Základem jsou potraviny bohaté na zinek (játra, brokolice, kapusta), omega-3 mastné kyseliny (ryby) a antioxidanty (červené hrozny, borůvky).
Velmi důležitý je i dostatečný pitný režim a pozitivní vliv mají i některé bylinky, konkrétně kopřiva, která detoxikuje organismus, šalvěj obsahující protizánětlivé složky a například ostropestřec, který má pozitivní vliv na játra.
Pokud máte sklon k akné, měli byste naopak omezit:
- Mléčné výrobky
- Potraviny obsahující bílý cukr
- Bílou mouku
- Tučné potraviny
Prevence akné
Jelikož bývají spouštěčem nemoci hormonální výkyvy, nelze problémům vždy účinně předejít. Zaměřit se můžete pouze na zlepšení životního stylu:
- jíst vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály,
- omezit příjem tučné stravy, zejména pak přepálených tuků, dráždivých kořenících směsí či stabilizátorů v potravě,
- omezit příjem cukru na minimum a vyhnout se konzumaci jídel z polotovarů,
- dostatečně pít,
- vyhýbat se potravinám způsobujícím akné,
- nekouřit,
- nekonzumovat alkohol a vyhýbat se stresu.
V domácí péči je pak prevencí pravidelné čistění pleti ráno a večer.