Homeopatici na ni nedají dopustit, pediatři ji nezatracují a ostatní lékaři ji spíše neuznávají.
Afty
Afty jsou velmi bolestivé vřídky v dutině ústní, které mají povleklou spodinu a zarudlé okolí. Na rozdíl od infekce virem Herpes simplex postihujícího kůži se v tomto případě jedná o postižení sliznice dutiny ústní. Příčiny vzniku aftů nejsou ani dnes úplně objasněny, vyvolávajícím faktorem je zřejmě narušená slizniční imunita v dutině ústní, nicméně virová etiologie nebyla úplně potvrzena. Svoji roli může hrát deficit vitamínů skupiny B, kyseliny listové či železa.
Homeopatická léčba
Borax 5C – nejdůležitější lék na afty, které mají bělavou spodinu, jsou silně bolestivé a bolest je zhoršována studeným.
Kalium bichromicum 15C – afty mají na spodině žlutý povlak, pacienti mají vazké a táhnoucí se sliny a mohou mít pocit něčeho cizího na jazyku, typicky pocit vlasu.
Mercurius solubilis 15C – lék pro závažnější stavy, aftů je v dutině ústní více a jsou silně bolestivé. Pacient hodně sliní a sliny velmi zapáchají. Bolest je zhoršena jak chladnými, tak i teplými nápoji a stav může doprovázet i horečka.
Příslušný lék podáváme několikrát denně po 5 granulích, v případě velmi bolestivého průběhu jej můžeme podat i rozpuštěný ve vodě.
Praskliny ústních koutků
Příčinou tohoto onemocnění mohou být:
- snížená imunita,
- špatná hygiena,
- kvasinková infekce, což je nejčastější,
- případně nedostatek vitamínu B či železa.
Homeopatie
Na popraskané ústní koutky platí nejvíce tyto homeopatické léky:
Graphites 15CH – z prasklin vytéká medově zbarvená, ale čirá tekutina, která zasychá do strupů.
Nitricum acidum 15CH – praskliny jsou jako by vyříznuté nožem, jsou velmi hluboké a bolestivé a mají tendenci krvácet.
Dávkování těchto léků je 3× denně 5 granulí.
Opar - důsledek oslabení organismu
Opar je puchýřnaté postižení kůže nebo sliznice, které se objevuje nejvíce ve chvílích oslabení imunitního systému. Setkáváme se s ním tedy nejčastěji v situacích spojených se stresem, únavou, horečkou či infekcí, hormonálními změnami, emocemi, sluněním či jiným oslabením imunity. „Klasické“ opary se objevují především na rtech či v okolí nosu a jsou způsobeny virem zvaným Herpes simplex.
Výsev oparu na rtech a v okolí úst či nosu začíná většinou svěděním či pálením. V odstupu několika hodin až dní se na postiženém místě objeví různě velké svědivé puchýřky. Ty jsou zprvu vyplněny čirou tekutinou, která se později zakalí, puchýřky popraskají a zaschnou do strupů. Po ní následuje fáze hojení.
Jak pomůže homeopatie
-
Apis mellifica 9 C je lék první volby v první fázi, kdy se objeví silný pocit pálení, píchavých bolestí a svědění a začne se objevovat otok. V této fázi je možné ještě vývoj zvrátit použitím 5 granulí léku v intervalu 15 minut.
-
Rhus toxicodendron 9 C se může střídat s Apis mellifica již od počátku, ale spíše se hodí, když se začnou objevovat malé puchýřky, které silně svědí a svědění zlepšuje omytí teplou vodou. Tekutina v nich je čirá. Zprvu se může podávat 5 granulí po patnácti minutách, v dalších dnech pak 4× denně 5 granulí.
-
Mezereum 9 C pomáhá, když puchýřky praskají a zasychají do stroupků, pod nimiž je patrný hnis. Podává se v dávkování 4× denně 5 granulí. Tento lék je k dispozici jen na lékařský předpis.
-
Hepar sulfur 9 C je homeopatikum určené na velmi bolestivé opary, u kterých se často tvoří také hnis. Nejvhodnější je pro osoby, kterým se bolesti výrazně zhoršují vlivem chladu. Dávkování je 4× denně 5 granulí.
-
Arsenicum album 9 C je vhodné pro stavy, kdy puchýřky tvoří po prasknutí silně bolestivé vřídky doprovázené pálivými bolestmi, které jsou citlivé na chlad. Zlepšují se působením tepla.
Pomáhá i doplňková léčba
Na hojení aftů či oparů lze využít i některé běžné doplňky stravy.
-
L-lysin inhibuje replikaci herpetických virů. Jeho doporučená dávka je 3× denně 1000 mg. Bohatě je obsažen zejména v luštěninách, zelenině, rybách, krůtím či kuřecím mase.
-
Meduňkový krém či propolis jsou vhodné k lokálnímu ošetřování oparů. Dokážou urychlit hojení. Pro ještě lepší hojení je vhodné užívat také esenciální mastné kyseliny.
-
Vitamin C účinně působí i na opary. Doporučuje se proto užívat ho v dávce 1000 mg 3× denně.
-
Zinek může být při oparech dobrým pomocníkem. Jeho doporučená dávka při virových onemocněních je 30 mg 3× denně.
-
B – komplex - nedostatek vitamínů skupiny B výše uvedené problémy spouští nebo potencuje, hodí se proto jejich dostatečný přísun aspoň na pár dní.
MUDr. Jaroslav Čupera
Lékař, homeopat
odborný garant www.svethomeopatie.cz