Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Aby vás netrápil helicobacter

( Redakce | přečteno: 45645x )

Díky objevu bakterie Helicobacter pylori se z vředové choroby stala vcelku banální záležitost.

shutterstock.com

Nobelovu cenu za medicínu získali v roce 2005 vědci, kteří před více než dvaceti lety zjistili, jak se to skutečně má s žaludečními a dvanáctníkovými vředy. Díky jejich objevu bakterie Helicobacter pylori se z této nemoci stala vcelku banální záležitost - stačí ji přeléčit antibiotiky.

Bohužel, ne každé zažívací potíže jsou způsobeny právě helicobacterem. A paradoxně, ten, u koho ho lékaři najdou, je na to lépe často lépe, než ten, kdo v sobě žádnou takovou bakterií nemá.

"Ve druhém případě jsou zažívací potíže a bolesti často způsobeny žaludeční neurózou neboli funkční dyspepsií, což bývá hodně vleklá potíž," vysvětluje Jan Martínek, gastroenterolog z mladoboleslavské Klaudiánovy nemocnice. Za neurózou většinou stojí stres, nervové vypětí a sklon k neurózám. A z toho plyne, jak obtížná může být léčba, nestačí totiž spolknout pilulku, ale často zabere až změna životního stylu."Je způsobena psychikou, takže dokud člověk nezmění například stresující povolání, nebude mu nejspíše lépe," upozorňuje Martínek. Na druhou stranu, dyspeptici žijí často velmi dlouho.

Typické příznaky obou potíží? Bolesti břicha, nadýmání, někdy až pocit na zvracení, ztráta chuti k jídlu, hubnutí. Skutečnou příčinu musí posoudit lékař a často nezbývá než podstoupit gastroskopii, neboli vyšetření žaludku pomocí sondy.

A je dost možné, že časem bude v případě zmíněných příčin potíží s trávením hrát neuróza jasný prim, protože lidí s helicobacterem ubývá. Zatímco mezi dospělými ho v sobě má asi polovina lidí - ne každému způsobuje problémy, u dětí už jen každé páté. Za nižší výskyt vděčíme lepší hygieně a také používání antibiotik třeba na angínu, protože ta zahubí i helicobactera.

Helicobacter nicméně nemusí způsobit pouze vředy, ale je spojován rovněž s rakovinou žaludku. Avšak té je u nás hodně málo, navíc zdaleka ne všechny případy rakoviny a vředů jsou způsobeny helicobacterem. U rakoviny hrají roli geny, u vředů třeba polykání aspirinů a brufenů.

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Jana

Překvapující zjištění! Mně tedy antibiotika absolutně nezafungovala. Zkoušela jsem pak půl roku česnekové přípravky, ale nakonec fungovala asi měsíční kúra s mastichovým pudrem. Možná pomohl i ten česnek, nejsem si jistá, v každém případě masticha nebo mastika (vlastně nevím, co je správně) je zabiják helicobacter pylori, jak je někde napsáno, myslím, že na dózičce.

Radek

Dobrý den, s mastichou mám stejné zkušenosti. Potřeboval jsem tedy na úplné odstranění Helicobactera 4 měsíce! Ale nakonec se povedlo. První dva měsíce jsem užíval čistou mastichu s tobolkách a další dva mastichový prášek s inulinem.

Petra
2x

Ja bych predevsim doporucila 100% rakytnikovy olej, dela vazne zazraky, je to prirodni antioxidant, pusobi vyborne na zanety traviciho traktu! Sezeneto ho v lekarnach nebo pred internet: http://www.terezia.eu/cz/produkt/100_rakytnikovy_olej_v_tobolkach


Celkový počet příspěvků v diskusi: 7. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

84%
16%
Zatím hlasovalo 191 lidí

Mohlo by vás zajímat

Potřebuji na virózu antibiotika?

Antibiotika jsou mocným nástrojem moderní medicíny, ale ne vždy jsou tou správnou volbou. Proč tomu tak je vysvětluje MUDr. Václava Adámková, Ph.D., primářka Klinické mikrobiologie a ATB centra Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN v Praze.

Červené žilky a citlivá pleť? Jak těmto potížím předcházet?

Citlivá pokožka, náchylná k začervenání, praskání žilek a kuperóza, trápí mladší i starší lidi bez rozdílu pohlaví. Právě podzim a zima jsou pro takovou pleť velice náročnými obdobími. I těmto problémům lze ale předcházet, nebo je alespoň zmírnit.

Vracející se zánět spojivek u dítěte

Dobrý den, dcera 12 měsíců. Řešíme vracející se zánět spojivek. Dostala Tobrex 10 dní, za čtyři dny se zánět vrátil, nasazen Spersadex 7 dní, po pár dnech se zase vrátil. Nyní nasazen Maxitrol. Jak pokračovat pokud se zánět zase objeví? Nebrali ji zatím žádné stěry. Může to mít vliv na zrak? Případně mít nějaké následky? Jsme dost bezradní, táhne se to už skoro měsíc. Vždy ji zčervenají oči, tře si je, do dalšího dne začne trosku hnis. Děkuji za odpověď.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce