Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Aby se pro vás exotická dovolená nestala noční můrou

( Tisková zpráva | přečteno: 6972x )

Stačí pohladit roztomilou kočičku na zahradě luxusního hotelu a zákeřná infekce může propuknout. Ale uhlídejte malé dítě, říká MUDr. Hana Roháčová z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce.

Tiskové zprávy
shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Před každou dovolenou je třeba mít na paměti i zdravotní rizika s tím spojená. Obzvláště při cestování do exotických destinací je třeba brát na zřetel infekční hrozby, především pro malé děti.

Pro malé děti není vhodné cestování do oblastí s vysokým rizikem, jako je Afrika, střední a východní Asie, Jižní Amerika. V těchto oblastech se vyskytuje řada infekčních nemocí, které jsou nebezpečné i pro dospělé, pro děti tím více. Kromě toho cesta trvá řadu hodin letadlem – děti v tomto věku cestovatelské zážitky vnímají spíše negativně. Na dovolené se zásadně mění charakter potravy, což může vést k zažívacím potížím.

„Proto do vzdálených exotických oblastí doporučuji cestování u dětí minimálně nad pět let věku. I tak by se mělo jednat o pobyt v dobrém hotelu s ověřenou přípravou stravy,“ tvrdí primářka Roháčová a dodává : „Rizikovější a méně pohodlné jsou pro děti určitě poznávací zájezdy než pobyt na jednom místě. Z exotických míst je pro děti bezpečnější asi turisticky zkušené Thajsko, z méně exotických turecká Riviéra, Egypt, Tunis. Bez velkých rizik jsou Kanárské ostrovy či Madeira.“

Nejčastějšími zdravotními potížemi při cestování obecně jsou průjmy. U malých dětí poměrně rychle nastává odvodnění, často se přidá i zvracení a hrozí rozvrat vnitřního prostředí. Malárie je nebezpečná pro děti i dospělé, nicméně v dětském věku může být průběh opravdu těžší než v dospělosti. Vzhledem k tomu, že naše populace nemá žádné obranné protilátky, mohou při masivní nákaze selhávat různé orgány a hrozí i úmrtí.

„Většina dětských pacientů si přiváží právě průjmová onemocnění, výjimkou není ani žloutenka typu A. Měli jsme například pacienty, kdy si celá rodina včetně malých dětí přivezla „suvenýr“ z Turecka ve formě bakteriální úplavice,“ vzpomíná primářka.

A jak tedy děti na cestu do exotiky připravit? Děti se na cestování připravují podobně jako dospělí. Doporučuje se navštívit některé z očkovacích center a zde konzultovat možná očkování, zajištění proti malárii apod. Pokud má dítě speciální stravu či užívá léky, nezapomenout je přibalit s sebou. Je nutné poučit děti o přísné hygieně rukou či zákazu jídla na ulici. Pozor také na kontakt s cizími zvířaty – nehladit, nekrmit! A to ani psíka či kočku v hotelu.

„Klienti k nám potom přicházejí a chtějí ujištění, že se jim nemůže nic stát, tedy že se nemohli nakazit vzteklinou. Ale to nelze s jistotou říci, pokud klient přijíždí z oblasti, kde se vzteklina vyskytuje. Čeká ho potom série několika injekcí, které sice nejsou příliš bolestivé a snášejí se dobře, ale rozhodně to není to, co by si cestovatel měl odnést jako vzpomínku na pobyt v cizině,“ konstatuje primářka Roháčová.

U mladistvých se radí navíc jednoznačně dávat pozor na sexuální kontakty. Ty jsou v exotických zemích vysoce nebezpečné! Hrozí nákaza žloutenkou typu B. Proti ní je naštěstí převážná většina našich dospívajících již očkována. Nakazit se však mohou i žloutenkou typu C, virem HIV a dalšími pohlavně přenosnými chorobami. V letadle nákaza pneumokokem ani meningokokem příliš nehrozí.. Nicméně proti velké části z těchto infekcí je možné očkování. V místech s klimatizací hrozí nákaza bakterií legionelou. Ta je nebezpečná především pro oslabené osoby, ale nakazit se mohou i zdraví lidé.

Infekce samozřejmě nehrozí jen při cestování do exotických končin. I v hlavním městě Praze je třeba dodržovat hygienické zvyklosti. Určitá rizika přináší i rozšíření potkanů, kteří dnes údajně vedou co do počtu na Pražáky 5:1.

Přečtěte si také

Desatero důvodů, proč nezanedbat ochranu před vnitřními parazity

Jak dětem vysvětlit očkování?

Sedm vpichů stačí na odvrácení hendikepů i smrti

Napište nám do diskuse nebo na [email protected].

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 166 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Alergie na chlad

Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.

Strupy v nose

Dobrý den, jsem nachlazený a mám rýmu. Udělaly se mi strupy v nose, kterých se nemůžu zbavit. Je to bolestivé a nevím si s tím už rady. Co bych na to mohl použít, abych se toho zbavil?

Otužování zlepší dětem imunitu

Že jsou vaše děti zase nemocné? Předejděte dalším nemocem dobrou prevencí, kterou je otužování.

Lennoxův-Gastautův syndrom: Vzácný syndrom způsobuje desítky záchvatů denně

Závažné neurologické onemocnění postihuje nejčastěji děti kolem 3 let věku. Projevuje se epileptickými záchvaty různého typu, syndrom provází také mentální postižení a další zdravotní komplikace. Někdy si ale diagnózu vyslechnou pozdě – až v dospělosti. Správně zacílená léčba jim přitom může výrazně usnadnit život. A nejen jim, ale i rodinám, které se doma o pacienty nepřetržitě starají. Lékaři na to upozorňují u příležitosti Světového dne LGS, který připadá na 1. listopadu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce