Tento termín označuje estetickou operační metodu upravující vzhled a napětí břišní stěny. Upravuje se nadbytek tukové tkáně a kůže u převislého a ochablého břicha, případné deformity břišní stěny, kýly, nevzhledné jizvy nebo rozestup svalů břišní stěny.
Abdominoplastika je chirurgický zákrok, při kterém je odstraněna nadbytečná kůže a tukové tkáně převislého břicha. Lze upravit i napětí a případné deformity břišní stěny, kýly, nevzhledné jizvy nebo rozestup svalů břišní stěny.
Nejlepšího kosmetického efektu se dosáhne u pacientů izolovaným nadbytkem kůže a podkožního tuku, zvláště u pacientů s povislým břichem v důsledku stárnutí, proběhlých operací, po větší redukci hmotnosti nebo po proběhlém těhotenství. U celkově obézních pacientů není tento druh operace vhodný, zákrokem není možno řešit obezitu jako takovou. Nedoporučuje se také tato operace provádět u pacientů, kteří redukci hmotnosti teprve plánují. O vhodnosti operačního výkonu je vždy nutné se poradit s plastickým chirurgem, který Vám po vyšetření může nabídnout i jiné způsoby řešení. Je nutné si zajistit u Vašeho praktického lékaře, případně u internisty, předoperační vyšetření, jehož rozsah je dán věkem a Vaším celkovým zdravotním stavem.
Před operací je nutno neužívat nebo vysadit léky, které zvyšují krvácivost. Jsou to nejčastěji léky s obsahem kyseliny acetylosalicylové (Acylpirin, Aspirin, Anopyrin apod.), případně Warfarin, Pelentan. Pokud užíváte tyto léky dlouhodobě, je nutné se o bezpečnosti jejich vysazení poradit s lékařem. U žen je také nutné, aby v době operační zákroku neměly menstruaci. Nejlépe je naplánovat operační výkon na polovinu menstruačního cyklu. Doporučuje se také po poradě s gynekologem dočasně vysadit hormonální antikoncepci pro možné riziko vzniku hluboké žilní trombózy.
Výkon je prováděn v celkové anestezii a nelze jej provést ambulantně. Existuje více různých modifikací, ale princip je podobný. Většinou příčným širokým řezem pod dolním okrajem břicha v horní linii pubického ochlupení se pronikne až na svalově-vazivovou břišní stěnu a poté se v této vrstvě směrem k horní polovině břicha odděluje vrstva kůže a podkoží od vlastní břišní stěny.
Břišní dutina se neotevírá. Kůže s podkožím se postupně odděluje od svalově-vazivové části břišní stěny až po dolní okraj žeber, přičemž pupek se obřízne a ponechána místě. Je možno upravit napětí břišní stěny a mírně také ovlivnit šířku pasu. Poté se uvolněná kůže s podkožím stáhne dolů a odstraní se její přebytek. Prořízne se nový otvor pro pupek (výše než býval) kudy se pupek provlékne a všechny rány se zašijí. Upravují se ještě drobné přebytky kůže nebo již přítomné jizvy tak, aby výsledná jizva byla esteticky vyhovující. Výsledná jizva se pak většinou nachází kolem pupku a obloukovitě v horním okraji ochlupení (tzv. bikinový řez), kde je velmi dobře kryta spodním prádlem nebo plavkami.
Po operaci je nutno nosit elastické prádlo, které snižuje riziko tvorby krevních podlitin a má vliv na tvarování břicha po operaci. Při bolesti jsou podávána běžná analgetika. Drény, které se při operaci vkládají, jsou odstraněny 1.-3. pooperační den. Délka hospitalizace je dána rozsahem výkonu a nejčastěji bývá 4-7 dnů. Stehy se odstraňují 10.-14. pooperační den. Elastické prádlo je nutné nosit celkově minimálně 6--8 týdnů. Důležitou součásti pooperační péče je péče o jizvy. Průměrná doba rekonvalescence je závislá na rozsahu operace, pooperačním průběhu a také na druhu práce, kterou pacient vykonává. U sedavých zaměstnání je to přibližně 2-4 týdny, u fyzicky náročnějších asi o 2--3 týdny déle.
Jako u jiných kosmetických operací a obecně u jakékoliv operace hrozí komplikace i zde. Vyskytují se minimálně, ale přesto je potřeba na ně upozornit. Jsou jimi komplikace jednak v důsledku celkové anestézie a jednak v důsledku vlastního operačního výkonu (např. infekce operační rány, krvácení nebo hromadění tkáňového moku v podkoží tzv. seromu). Vždy po této operaci zůstávají jizvy, které se ale velmi dobře skryjí ve spodním prádle. S ohledem na individuální dispozice se však mohou tvořit i jizvy hypertrofické až keloidní. Jejich výskyt v této lokalizaci ale není příliš častý. O možných komplikacích by Vás měl vždy poučit Váš operatér. Větší procento komplikací (zhoršené hojení rány, větší jizvy, nutnost dalšího chirurgického výkonu apod.) se vyskytuje u kuřáků.
Cena se liší dle pracoviště, ale v průměru se cena pohybuje od 20 -- 25 tisíc korun výše.
Přidat nový komentář