Mezi tradiční symboly Vánoc patří ořechy. Používají se nejen jako součást cukroví, přírodní dekorace vánočního stolu, ale i jako zdravé mlsání. Mnoho lidí se snaží ořechům vyhýbat kvůli vysokému obsahu tuků, přesto je jejich přínos větší než zápory. Ořechy jsou prospěšné pro zdraví člověka, a neměly by proto chybět ani v běžném jídelníčku.
A co na to lékař..
Zdá se, že odolnější jedinci již v hlasování nepředstihnou skupinu těch, které výkyvy počasí připravují o fyzickou kondici i duševní rovnováhu. Potvrzují se tak slova psychiatra MUDr. Martina Anderse, který k této problematice vyjadřuje.
slova psychiatra:
Jak ovlivňují změny počasí zdravotní stav?
Je to velice složitý problém, na který věda dosud hledá všechna vysvětlení.
Mám-li začít od toho, co je nám známo více, je nutné konstatovat, že víme, že psychický stav je mimo jiné ovlivněn i tělesným stavem a ten je prokazatelně ovlivňován určitými parametry jevu, kterému souhrnně říkáme počasí. Významnou součástí je například atmosférický tlak. Někteří lidí reagují na jeho změny například zhoršením dýcháním při astmatických problémech. Mnoho lidí vnímá změny počasí v kloubech, kde se projevují bolestí, tlakem, pálení či jinými podobnými projevy. Nesmíme zapomenout, že samotné počasí ovlivňuje množství smogu nebo ozónu v přízemních vrstvách apod., což jsou změny, které můžeme pocítit také v dýchacích cestách a můžeme na ně reagovat i změnami nálady a cítění.
Dále je nutné zdůraznit, že mezi námi existují jedinci, kteří mají nadměrně vyvinuté vnímání vnitřního stavu organismu (např. odhadnou, jakou mají tělesnou teplotu, tlak a puls). Další citlivější skupinou jsou jedinci, kteří prodělávají např. depresi nebo trpí jiným psychickým rozladěním. Jsou prokazatelně citlivější na mnoho podnětů.
Další menší skupinu z nich tvoří ti, kteří své negativní postoje potřebují vyjádřit a "nadávat, jak mi škodí počasí" není pro posluchače tak odpudivé, jako ihned začít hovor tím, že jsem špatně spal, jsem neschopný, necítím se dlouhodobě dobře.
Důležitým faktorem ovlivňujícím náladu je doba denního osvitu. V našich tělech pracují malé biologické hodiny. Každý z nás však nemá jen jedny, ale je jich více a je nutné, aby pracovaly synchronně. Každý výkyv se může projevit jako porucha nálady. K tzv. synchronizátorům rytmů patří světlo, příjem potravy a sociální kontakty (kontakty s druhými lidmi a společností vůbec).
Toliko věda...
Takže, jak je vidět, otázek je mnoho a není snadné na ně najít jednoduché vysvětlení.
MUDr. Martin Anders.