Kameny jsou tvrdá depozita minerálů, která rostou pomalu, měsíce či léta. Povětšinou vznikají v ledvinách, ale močovým proudem mohou procházet do močovodu, nebo do měchýře...
Ledviny jsou nesmírně důležitý orgán. Filtrují krev a brání tomu, aby se do krevního oběhu dostával toxický odpad. To dělají, pokud fungují tak, jak mají. Mnohdy jsou však ledviny a celý jejich okruh oslabovány nejrůznějšími vlivy: prodělanými nemocemi, ale také například emocemi. Typickou emocí ledvin je úzkost. Ta je oslabuje a způsobuje hromadění patologické energie, která se pak šíří celým organismem.
Čtěte také: Barva, vzhled a složení moči prozradí důležité informace o celkovém zdraví
Věděli jste, že ledviny zpracují až 130 litrů krve denně? K tomu, aby to dokázaly, bezpodmínečně musí být v pořádku. Pokud nejsou, dávají nám to znát. Projevů je několik a mezi nejběžnější patří tyto:
- Otoky způsobené zadržováním vody v těle mohou souviset se špatnou funkcí lymfatického systému, ale také bývají neklamnou známkou poruchy ledvin. Pokud mají ledviny problém a nezvládají, vylučují stále méně tekutin, což způsobuje hromadění vody v těle. Otoky se projevují nejčastěji v oblasti dolních končetin a kloubů.
- Potíže s močením, k nimž nepatří pouze nepříjemné pocity během močení, ale také změny barvy moči. Ta může být buď příliš tmavá (a v malém množství), nebo naopak abnormálně světlá až čirá (a ve velkém množství). Zatížené ledviny může signalizovat také časté až pravidelné noční buzení kvůli „malé potřebě“ nebo pěnivá moč.
- Kožní vyrážky mohou signalizovat nejen zátěž ledvin, ale prakticky jakoukoli toxickou zátěž v těle. Hromadění toxinů, které nemají kudy odcházet, se může projevit vznikem pupínků až akné nebo ekzémů.
- Ztráta energie. Proč může souviset právě s ledvinami? Protože zdravé ledviny produkují hormon erythropoietin, který se podílí na tvorbě červených krvinek. Se zátěží ledvin se produkce hormonu snižuje a s ní také množství červených krvinek. Nezřídkakdy nastává překyselení těla, doprovázené slabostí, únavou a sníženou aktivitou mozku.
- Lapání po dechu je spíše projevem plicních poruch, ale může souviset i se zátěží ledvin. Snížený počet červených krvinek způsobí také nedostatečné okysličení organismu. Člověk je tak nucen kompenzovat vzniklou situaci zrychleným dýcháním. S tím souvisí také snížená schopnost koncentrace, nebo dokonce závratě.
- Bolesti ve střední části zad, přímo nebo přibližně v místech, kde se ledviny nacházejí. Bolest se nemusí projevit pouze při zánětu ledvin! Může být různě silná, akutní i chronická a velice nepříjemná.
- Kovová pachuť v ústech se někdy připisuje na vrub těhotenství, ale mnohdy za ní stojí právě špatná funkce ledvin. Rovněž nadměrný zápach z úst je varovným signálem.
Čtěte také: Vyšetření ledvin při preventivní prohlídce
Tipy pro zdravé ledviny:
- Jezte dostatek ovoce a zeleniny. Jsou bohaté na antioxidanty a organismus hydratují.
- Pijte přiměřeně, okolo 6–8 sklenic čisté vody denně.
- Snažte se omezit sůl, výrazně tím ledvinám prospějete. Potraviny samy o sobě jí obsahují dostatek (nemluvě o polotovarech a dochucovadlech).
- Vsaďte na bylinky: nejlépe je popíjet čaje z petrželkové natě, bobkového listu nebo kvalitní zelený čaj, který navíc dokáže zrychlovat metabolismus.
Čtěte také: Jaké jsou příznaky infekce močových cest?
Zdroj: www.joalis.cz