Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

5 tipů, jak zatočit s letními obtížemi přírodní cestou

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 4680x )

Spálená pokožka kvůli nerozumnému opalování, plísně na nohou pořízené z koupališť nebo tělo poseté svědivými štípanci od komárů. Léto s sebou každý rok přináší řadu zdravotních obtíží a nepříjemností typických pro toto období. Ukážeme vám, jak si s pěti nejčastějšími zdravotními problémy léta poradit přírodní cestou, za pomoci účinku vybraných bylin.

shutterstock.com

Tip č. 1: Spálené kůži uleví tinktura z pýru a molekula života

Melanom kůže je sedmým nejčastějším typem nádorů v České republice. Každým rokem se objeví u více než 2 tisíc lidí a zemře na něj až 400 osob. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Pro prevenci přitom stačí, abychom dodržovali zásady zdravého opalování. Jednou z nich je posílit kůži ještě předtím, než se vystavíme slunečním paprskům.
„Kvalitu a odolnost kůže zlepšuje tinktura z pupenů černého rybízu. Ta zároveň podporuje obranyschopnost celého organismu,“ radí nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se zabývá výrobou přípravků z rostlin.

Pokud však opalování přesto podceníme a přivodíme si spáleniny kůže, je vhodné sáhnout po bylinkách, které podporují regeneraci pokožky.
„Po opalování se vyplatí natřít kůži sprejem z pýru, tea tree, kostivalu a dalších bylin, jenž má hydratační účinky a pomáhá získat zpět přirozenou pružnost kůže. Podporou pro hydrataci a hojení je také takzvaný Matuzalém - molekula života, který příznivě ovlivňuje rovnováhu kožních buněk a prodlužuje jejich životnost. Aplikuje se v podobě mléka, masti nebo gelu,“ dodává Podhorná.

Čtěte také: Užijte si slunce bez sluneční alergie

Tip č. 2: Zbavit se kvasinkové infekce pomohou sedací bylinné koupele

S létem jdou ruku v ruce také určité typy gynekologických onemocnění, které se v tomto období objevují ve větší intenzitě. Důvodem je především častější pobyt ve vlhkém či neprodyšném oblečení, jehož následkem v ženském pohlavním ústrojí vznikají záněty a infekce. Mezi nejčastější patří mykózy, především pak nepříjemná kvasinková infekce. Řada žen však bakterie a plísně nosí již v sobě a letní období je pouze spouštěčem onemocnění. Proto je potřeba před létem vnitřně očistit organismus. K tomu pomáhají bylinné tinktury z penízovky, česneku, grepových jader, červeného lapacha a houby šii-také. V případě, že zánět propukne, je vhodné zařadit výtěr grepovým či rakytníkovým olejem a sedací koupele s protizánětlivými a protiplísňovými bylinami, jako je lichořeřišnice, brusinka, olše nebo třezalka.

Čtěte také: 8 mýtů o vaginálních infekcích

Tip č. 3: Na plísně nohou účinkuje měsíček nebo grep

S pobytem na veřejných koupalištích bývají často spojená také plísňová onemocnění dolních končetin. Plíseň se objevuje zejména mezi prsty, na chodidlech a nehtech. Mykózám nohou se totiž daří v teplých a vlhkých podmínkách, kde lidé zpravidla chodí naboso. Navíc se snadno přenášejí nejen mezi lidmi, ale i mezi dalšími částmi těla.
„Na kožní plísně a další problémy pokožky se osvědčila měsíčková mast, která velmi dobře revitalizuje kůži při poškození. Používá se také mast z kiwi, jež likviduje plísně v těle. Univerzálním pomocníkem je pak grepový olej, který působí na rozmanité spektrum kožních potíží plísňového původu,“ vysvětluje Jarmila Podhorná.

Čtěte také: Plíseň nehtů trápí čtvrtinu Čechů. Nakazit se můžete i přes ponožky

Tip č. 4: Nadměrné pocení zmírní šalvěj, zápach odstraní černý bez

V létě se nevyhneme ani nadměrnému pocení. V tomto případě se vyplatí sáhnout po bylinkách, které organismus ochlazují. Pocení snižuje například šalvěj nebo ořešák královský. Účinným prostředkem je také tinktura ze směsi pelyňku, červeného lapacha, pupenů vrby a kůry z vilcacory, která odstraňuje z těla bakterie, jež mohou mít vliv právě na nadměrné pocení. K odstranění nepříjemného tělesného pachu, který pocení doprovází, napomáhá tinktura z pupenu černého bezu. Vhodné je vyzkoušet i přírodní deodorant v podobě lihového výluhu z kořene lopuchu, kopřivy a lichořeřišnice.

Čtěte také: Nejčastější příčiny nočního pocení

Tip č. 5: Svědivé štípance zklidní olšová mast nebo čerstvý jitrocel

V létě umí potrápit i svědivé štípance od komárů, mušek či ovádů, zejména pokud trávíme čas u vody. Příroda však zná řešení, jak se nepříjemnému hmyzu ubránit. Místo běžného repelentu lze využít přírodní variantu. Hmyz totiž odpuzuje například levandulový olej. Vzniklé pupínky pak pomůže ošetřit olšová mast, která kůži zklidňuje a zároveň hojí. Potřít je můžeme také olejem z lopuchu, jenž snižuje svědivost a zároveň pomáhá odstranit následky rozškrábaných štípanců.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 165 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Posílení imunity

Mám problémy s imunitou jsem často nemocná a potřebovala bych léky na posílení imunity můžete mi nějaké doporučit? Předem děkuji Růžena Seppová

Gynekologické vyšetření

Gynekologické vyšetření zahrnuje vyšetření zevních a vnitřních pohlavních orgánů ženy. Mezi zevní pohlavní orgány patří zevní rodidla.

Gynekologické potíže k létu patřit nemusí

Horké počasí a koupání dovedou potrápit. Své o tom ví mnoho žen, které právě v tuto dobu sužují opakované záněty. Jak jim předejít?

Gynekologické potíže mohou způsobit i mokré plavky

Horší hygiena při cestování ale také mokré plavky – to jsou časté důvody, proč ženy v létě trpí gynekologický i potížemi.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce