Každý přeci chodí. Víte ale, jak může být chůze prospěšná? Správná chůze v rychlejším tempu má pozitivní vliv na lidský organismus a může tak směle soupeřit s ostatními sporty.
Proč chodit? Nesporné výhody chůze:
- chůze je dostupná široké veřejnosti - chodit může každý, kdo se udrží na nohou včetně malých děti a seniorů
- vyrazit na procházku můžete kdykoli - ranní procházka při východu slunce vám dodá energii, večerní vás zase příjemně unaví, takže budete mít kvalitnější spánek
- chodit můžete kdekoliv - chůze po lesních nebo polních cestách je zdravější a šetrnější ke kloubům
- nemusíte platit vstupy do tělocvičen a sportovních center
- nepotřebujete žádné drahé vybavení - časem však třeba oceníte kvalitnější obuv
Chůze je stará jako lidstvo
V dřívejších dobách se člověk zvedl a šel, pokud potřeboval zajistit sobě a rodině potravu. Dnes mají lidé jiné a rychlejší způsoby dopravy a nepotřebují chodit daleko, protože supermarket je na každém rohu. Když se zamyslíme, zjistíme, že vlastně chodíme málo. Nemáme na to čas. Zde je několik důvodů, proč si na chůzi čas udělat.
Čím nám může chůze prospět?
- zlepšení celkové tělesné kondice
- podpora a posílení kardiovaskulárního systému
- posílení svalového aparátu
- prevence obezity
- zvýšení odolnosti proti stresu
- zlepšení psychické kondice
7 km denně zlepší naši kondici
Z výzkumů vyplývá, že v ideálním případě je dobré ujít 10 - 12 tisíc kroků denně. Pokud půjdete rychlost cca 4 km/hod, ujdete přibližně 7 km. 7 km je vzdálenost, která je ideální pro zlepšení tělesné kondice a optimalizaci váhy.
Studie dále ukazují, že dospělý Čech ujde průměrně pouze 1500 kroků denně. Sedavý způsob života je definován do 5000 kroků za den. 5000 - 7500 kroků denně je označováno za malou aktivitu, která se rovná běžné denní činnosti bez dalšího cvičení nebo sportu. 7500 - 10000 kroků můžeme přirovnat ke střední aktivitě zahrnující ještě další pohyb nebo sport. Lidé, kteří ujdou 10 000 nebo 12 500 kroků a více, jsou na stejné úrovni jako aktivní a vysoce aktivní lidé. A to už je znát!
Pomůže vám krokoměr
Díky krokoměru budete mít přehled o tom, kolik jste toho ušli a jaký to mělo vliv na vaše tělo. Na trhu je celá řada krokoměrů.
Mnohé z nich naleznete zde: Krokoměry. Pro začátek doporučujeme jednodušší krokoměry, které počítají nejen kroky, ale také ušlou vzdálenost a spálené kilojouly. Například Krokoměr OMRON HJ-152 Waking Style One je jednoduchý, elegantní a cenově dostupný. Více informací o tomto užitečném krokoměru naleznete zde: OMRON HJ-152 Waking Style One.
Pro fanoušky nejnovějších technologií je na trhu dostupný jeden z nejmodernějších přístrojů OMRON HJ-720IT. Informace o tomto krokoměru 21. století naleznete zde:OMRON HJ-720IT. Tento krokoměr umí přenášet informace do vašeho počítače a umožňuje vám dlouhodobě zaznamenávat údaje o počtu kroků.
Nakonec ještě několik doporučení:
- choďte se psem - pravidelné venčení čtyřnohého společníka vás donutí jít ven každý den
- máte-li rádi společnost, přesvědčte kamaráda nebo kamarádku - na společné procházce stihnete probrat všechny novinky, uděláte něco pro sebe a ušetříte
- poslouchejte při chůzi hudbu - povzbudí vás a bude mít dobrý vliv na vaše tempo
- jděte do lesa - v přírodě si vyčistíte hlavu, chůzí po lesních cestá a nerovném terénu posilujete zanedbávané svaly podél páteře
- při výběru správného krokoměru se poraďte s profesionály
Více o krokoměrech najdete na Informace o krokoměrech
Přidat nový komentář