Zelený čaj je používán jako tekutina, pochutina i cenný lék. Pro mnohé je konzumace zeleného čaje doslova rituálem. Jeho účinkům jsou přisuzovány až metafyzické významy.
Příjemný lék
Zelený čaj je používán jako tekutina, pochutina i cenný lék. Pro mnohé je konzumace zeleného čaje doslova rituálem. Některým jeho účinkům jsou přisuzovány až metafyzické významy. A jaký je pohled lékařské vědy?
Co všechno obsahuje
Z hlediska léčebného působení jsou nejvýznamnější složkou zeleného čaje tzv. polyfenolové antioxidanty. Jejich význam byl objeven poměrně nedávno a dosud nepřestává narůstat.
Kromě antioxidantů obsahuje zelený čaj také kofein, teofylin, třísloviny, minerály a bílkoviny.
Kde ho najdeme
Pokud bychom zatoužili okusit chuť zeleného čaje přímo u zdroje, museli bychom se vypravit do Číny nebo do Indie. Pěstování, sklizeň i příprava nápoje má v těchto zemích tisíciletou tradici. Mnoho Evropanů tak po návratu z orientu nadobro zavrhne konzumaci čaje z klasických papírových sáčků a vyhledává již jen skutečně kvalitně připravené nápoje čajoven.
Příznivé účinky čaje
Antioxidační látky ze zeleného čaje nám pomáhají chránit velmi důležité součásti našich buněk – genetickou informaci. Významně tak snižují například riziko vzniku nádorových onemocnění. Před nežádoucí oxidací chrání i částice krevního cholesterolu. Brání tak i rozvoji aterosklerotického postižení tepen (ucpání v důsledku ukládání tuků do cévní stěny).
Upozornění
Z hlediska obsahu antioxidačních látek v nápoji je velmi důležitá samotná příprava čaje. Svou roli hraje použitá nádoba, teplota vody i doba louhování.
K čemu nám může posloužit
Zelený čaj působí blahodárně na mnoha úrovních našeho těla. Třísloviny podporují tvorbu žaludečních šťáv a napomáhají tak trávení i zpracovávání potravy. Díky kofeinu a teofylinu zajišťuje lepší prokrvení orgánů a stimulaci nervového systému. Přináší úlevu od astmatu. Díky vysokému obsahu minerálů, např. fluoru, působí proti vzniku zubního kazu.
Daleko nejvýznamnější je však jeho antioxidační působení. Dostatečný příjem zeleného čaje, tj. nejméně dva šálky denně, snižuje riziko vzniku nádorového onemocnění. Potlačením rozvoje aterosklerózy snižuje i riziko srdečně-cévních onemocnění jako je srdeční infarkt a mozková mrtvice.
Přidat nový komentář