Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-skladu/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-skladu

Zdraví dítěte v dospělosti mohou rodiče ovlivnit až z 80 %

( Komerční prezentace | přečteno: 6043x )

Budoucnost bez alergií a civilizačních chorob? Pomoci může nutriční programování. Zejména výživa dětí má mnohem větší vliv na zdraví v dospělosti, než jsme tušili. Vědecké poznatky nové pediatrické disciplíny nutriční programování (ENP = Early Life Nutrition Programming) prokázaly, že vhodně volená strava v raném věku má klíčový vliv na prevenci chorob v dospělosti. Jak to funguje?

Nutricia

Každá buňka má mikroskopický spínač neboli epigenom. Pokud mají buňky dítěte v období těhotenství, kojení a v batolecím věku k dispozici vhodné podněty, zejména živiny, pak se tyto spínače buď správně zapnou, nebo vypnou, a ovlivňují tím aktivitu buňky. Ta se, laicky řečeno, zejména díky výživě může naučit, jak zdravě fungovat ve prospěch celého organismu.

Geny ovlivňují naše zdraví jen z 20 %

„Zdraví dítěte v dospělosti předurčují geny pouze z 20 %, zbylých 80 % je výsledkem vlivu okolních faktorů, tedy životního prostředí a zejména stravy v raném věku do 3 let,“ vysvětluje doc. MUDr. Jiří Bronský, Ph.D., z Pediatrické kliniky FN Motol, který pomáhá v oblasti zdravé výživy dětí vzdělávat veřejnost iniciativou 1000 dní.

maminkaZvláště volba stravy právě v prvních 1000 dnech života dítěte (od těhotenství po batolecí věk) ovlivňuje, zda se jeho organismus bude dobře vyrovnávat s negativními vlivy vnějšího prostředí – a dokáže tak předejít třeba vzniku obezity nebo cukrovky. Výživa může dokázat ovlivnit i optimální nastartování metabolismu tuků, funkci imunity i vývoj dětského mozku.

Důležitou roli hraje také budování chuťových preferencí a zdravých stravovacích návyků v raném věku, které pak dítě ovlivní na celý život.

5 základních faktorů nutričního programování

Stravování podle konceptu nutričního programování dbá zejména na:

  1. batoleKvalitu a správnou kvantitu potravin
  2. Výživově vyvážený jídelníček
  3. Pestrost stravy s důrazem na zařazování i zdánlivě méně obvyklých potravin již v raném věku
  4. Stravu bohatou na zdravé zdroje energie
  5. Včasné odhalování potravinových alergií

 

Chcete-li zjistit o výživě podle nutričního programování více, přečtěte si konkrétní návody a doporučení, které připravují na webu Nutriklub.cz nutriční odborníci a pediatři.

Přečtěte si také

Opruzeniny - časté trápení dětí i maminek

Sladkosti dětem – odměna, nebo trest?

Když dítě nechce spát

 

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

81%
19%
Zatím hlasovalo 468 lidí

Mohlo by vás zajímat

Psychomotorický vývoj není závod, každé dítě je jiné

Nikdy jindy už člověk neprodělá takový rozvoj jako v prvním roce života. V péči o miminko chce být každý rodič bezchybný, ale spousta rad se i z úst odborníků v čase mění. Jaké omyly v péči o miminka mezi rodiči stále přetrvávají a na co si podle fyzioterapeutů dát pozor v prvním roce života dítěte?

HPV infekce probíhají bez příznaků, proto se velmi rychle šíří

Lidský papillomavirus (Human Papilloma Virus, zkráceně HPV) je pohlavně přenosný virus, se kterým se do svých 30 let setká až 80 % populace. I když ve většině případů z těla sám zmizí, některé typy mohou v organismu přetrvávat a vést k závažným zdravotním problémům, včetně rakoviny děložního čípku.

Záděry na prstech. Proč vznikají a jak se jich zbavit?

Někdo na ně trpí více, jiný méně. Může to být typem kůže, ale především činnostmi, které běžně denně provádíme. Obecně však platí, že záděry se tvoří zejména tam, kde pokožka není dostatečně hydratovaná a chybí jí maz.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce