"Láska to je nemoc zlá, každý na ní svůj lék má," zpívá v jedné slavné české písni Václav Neckář. Na lásku i mnoho jiných neduhů bude mít tak řada z Vás jistě svůj recept.
Lék na lásku
"Láska to je nemoc zlá, každý na ní svůj lék má," zpívá v jedné slavné české písni Václav Neckář. Na lásku i mnoho jiných neduhů bude mít tak řada z Vás jistě jediný zaručený lék – lékořici. Kořeny této příjemné byliny patří k důležitým přírodním drogám užívaným hojně jak v lidovém léčitelství tak i v praktickém lékařství.
Lékořice je s oblibou využívána již od dob egyptských faraónů. Mattioliho herbář zmiňuje zevrubný postup při pěstování, sklizni i přípravě léčivých prostředků z lékořice. Ani středověku se tedy podmanivá vůně a lehce štiplavá chuť lékořice nevyhnula. V Českých zemích bylo pak nejoblíbenější užívání léčivého odvaru z lékořice ke tlumení dráždivého kašle.
Většina z nás zná lékořici asi jen jako asfaltově černou hmotu z dětských cukrovinek. Jak vlastně lékořice jako rostlina vypadá? Lékořice je poměrně vysoká s rovným silným stonkem a dlouhými kořeny. Dorůstá do výšky jednoho metru. Květ se objevuje v létě uspořádaný do bledě fialových rovných hroznů.
Účinky
Látky z lékořice podporují tvorbu žaludečních šťáv. Reflexně pak vyvolávají naředění hustého hlenu z dýchacích cest. V malých dávkách podporuje lékořice častější močení, ve vyšších dávkách močopudné účinky naopak mizí. Z dalších účinků je známo například působení proti zánětu, proti tvorbě žaludečních vředů a zvýšenému svalovému napětí.
Kde ji najdete
V České republice můžete lékořicí najít například na jižní Moravě – oblast kolem Mikulova, Bzence a Hustopeče. Původně pochází lékořice ze Středomoří. V našich zemích se začala pěstovat až v 16. století. Kořeny lékořice lysé se sbírají na podzim. Sušení probíhá při teplotě kolem 30° C.
Příprava extraktu z kořene lékořice je poměrně jednoduchá. Kořen se naseká na malé kousky a rozemele. Vzniklá hmota se dále vaří dokud nezíská černou barvu a potřebnou hustotu. Extrakt má potom podobu dobře známého pendreku.
Jak se projeví
Nadměrné dlouhodobé užívání extraktu z lékořice se může projevit zvýšením krevního tlaku a potlačením tvorby moči. Při dlouhodobé konzumaci působí látky z lékořice podobně jako kortikosteroidy (tj. hormony produkované kůrou nadledvin), proto se dlouhodobé užívání nedoporučuje.
Upozornění
Pokud se výtažky z lékořice užívají krátkodobě v přiměřených dávkách (viz Použití), nemusíme se toxických účinků obávat. Při dlouhodobém užívání může docházet k potlačení močení a nárůstu krevního tlaku. Zvýšené opatrnosti je třeba také u těch z Vás, kteří užíváte léky obsahující digoxin.
Lékořice jako lék
Při krátkodobém denním užívání je jednotlivá dávka 1 kávová lžička extraktu podávaná dvakrát až třikrát za den.
Lékořici můžete použít jako doplněk k léčbě:
- žaludečních a dvanáctníkových vředů
- zmírnění kašle a podporu vykašlávání při astmatu nebo chronické bronchitidě
- k potlačení dlouhodobého zánětu
Přidat nový komentář