Kouření letos zabije nejméně pět milionů lidí na celém světě a ukrátí jim tak život průměrně o patnáct let. I to je důvod, proč 172 států ratifikovalo Rámcovou úmluvu o kontrole tabáku (FCTC) iniciovanou Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Česká republika zatím úmluvu nepodepsala, jako jediná ze zemí EU. A to i přes fakt, že i u nás umírá kolem tisíce lidí ročně na následky pasivního kouření a efektivní léčba závislosti by zachránila v příštích dvaceti letech až dva a půl tisíce životů.
Tisková konference i následný seminář v Parlamentu ČR se konají dnes, tj. v den Světového dne bez tabáku, pod záštitou poslanců PS PČR Mgr. Petra Gazdíka a MUDr. Borise Šťastného. Prezentují aktuální statistiky následků kouření, petici za zákaz kouření v restauracích i důvody, proč by měla Česká republika konečně ratifikovat Rámcovou úmluvu o kontrole tabáku a podporovat léčbu závislosti na tabáku.
Během posledních let (1997 až 2009) se sice počet kuřáků udržuje na stále stejných číslech, bohužel však nestoupá počet kuřáků, kteří chtějí s kouřením skončit, a alarmující je vysoký podíl kuřáků mezi adolescenty - denně kouří čtvrtina z nich. Nejen tato fakta jsou podle ministra zdravotnictví doc. MUDr. Leoše Hegera, CSc., který se semináře také účastní, důvodem pro zintenzivnění aktivit v oblasti kontroly tabáku v České republice. Dodává: „Užívání tabáku nemá negativní dopad jen na zdraví, ale nepříznivě se odráží i na státní ekonomice, a to zejména kvůli zvýšeným výdajům zdravotnictví při péči o častěji nemocné kuřáky, souvisejícím sociálním výdajům, škodám plynoucím z nižší produktivity práce atd. Např. podle studie Státního zdravotního ústavu v Praze činily celonárodní náklady na nemocniční léčení nemocí, které v roce 2002 způsobilo kouření, přibližně 6,14 miliardy Kč.“
MUDr. Jana Skoupá, MBA. z České farmako-ekonomické společnosti potvrzuje, že by se státu aktivní podpora odvykání kouření vyplatila jak ze zdravotního, tak ekonomického hlediska: „Účinná léčba by v horizontu dvaceti let snížila počet úmrtí v souvislosti s kouřením až o 2 500 případů. Podpora efektivní intervence při odvykání kouření by uspořila i náklady zdravotního systému: prostředky vynaložené na léčbu přidružených onemocnění způsobených kouřením nejsou vůbec zanedbatelné, pohybují se mezi 20 a 170 tisíci ročně.“
Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!
Pokud hledáte aktuální informace o
nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých
vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti
prevence, využijte horního menu nebo navštivte
hlavní stránku Ordinace.cz.
Přidat nový komentář