Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Lékový záznam: seznam všech léků, které vám lékaři předepisují

(18. září 2023, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1238x )

Přehledem všech vystavených eReceptů a vydaných léčivých přípravků konkrétnímu pacientovi je tzv. lékový záznam pacienta. Lékový záznam funguje na principu opt – out, tzn. automatického sdílení s lékaři a lékárníky, s cílem chránit zdraví pacienta před poškozením špatnou kombinací léků.

shutterstock.com

Od roku 2020 je pro každého pacienta veden lékový záznam, kde se průběžně zaznamenávají předepsané léčivé přípravky. Do lékového záznamu mohou nahlížet lékaři a lékárníci. Pacient může přístup do svého lékového záznamu omezit na vybrané zdravotníky. Lékový záznam slouží k omezení duplicitního předepisování a užívání léků a ke snížení nežádoucích interakcí.

Povinnou elektronickou preskripci provozuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Veškeré potřebné informace a návody jsou uvedeny na webu www.epreskripce.cz. Podmínky elektronické preskripce a lékového záznamu pacienta stanovuje zákon o léčivech (č. 378/2007).

Kdo může nahlížet do lékového záznamu?

Nahlížet do lékového záznamu pacienta smí jen lékař, se kterým již pacient přišel do kontaktu, například již mu alespoň jednou předepsal lék a pacient si jej vyzvedl. Lékárník může do lékového záznamu nahlédnout pouze při kontaktu s pacientem při výdeji léku v lékárně nebo při poskytování konzultace. 

Osoby, které mohou nahlížet do lékového záznamu:

  • pacient do vlastního lékového záznamu
  • lékař, který pacientovi alespoň jednou předepsal lék a pacient si ho vyzvedl
  • lékárník v lékárně při výdeji léku pacientovi nebo v rámci konzultace
  • klinický farmaceut při revizi a úpravě farmakoterapeutického režimu pacienta

Pacient má přístup k seznamu eReceptů prostřednictvím webové nebo mobilní aplikace. V historii přístupů eReceptu si pak může ověřit, kdo nahlížel do jeho lékového záznamu.

Právo pacienta – souhlas či nesouhlas s nahlížením

Pacient má právo vyslovit souhlas či nesouhlas s nahlížením do svého lékového záznamu. Správa souhlasů a nesouhlasů je primárně elektronická. Pacient sám může po přihlášení do webové aplikace provést úpravu nastavení jednoduše a komfortně z pohodlí domova. V záložce se správou souhlasů může pacient jednoduchým kliknutím změnit nastavení systému. Tedy zakázat lékařům náhled do lékového záznamu, zakázat lékárníkům náhled do lékového záznamu, zakázat jej všem, nebo výběrem konkrétního jména lékaře nebo konkrétního jména lékárníka umožnit jen a pouze jim nahlédnout do lékového záznamu. Pokud pacient vysloví plošný nesouhlas, znamená to, že žádný lékař, lékárník ani klinický farmaceut nebude moci nahlížet do jeho lékového záznamu. Souhlas s opětovným nahlížením či nesouhlas může pacient vyslovit kdykoli.

Pro ty, kteří nevyužívají webovou aplikaci pacienta, je připravená i písemná varianta vyjádření nesouhlasu s nahlížením do lékového záznamu. 

V případě dítěte vyslovuje souhlas či nesouhlas s nahlížením do lékového záznamu dítěte jeho zákonný zástupce (rodič).

Zdroj: epreskripce.cz, vzp.cz

Potřebujete poradit s výběrem léků?

Na dotazy k volbě léků, dávkování či kontraindikacím odpovídají lékárníci v online poradně na Lékárna.cz každý den on-line. Zeptejte se jich sami, nebo se podívejte na dotazy, které už zodpověděli.

Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Zalepené oči po ránu

Dobrý den. Když ráno vstávám tak si musím otevřít oči ručně jak je mám zalepené, často pořád slzím. Děkuji za odpověď

Vtáčení špiček a šmajdání. Kdy a jak ho řešit?

Co znamená, když děti při chůzi vtáčejí špičky dovnitř? Obvykle jde o špatné nastavení držení těla, které může vést až ke vzniku skoliózy nebo špatnému tvaru kyčelních kloubů. V dětském věku lze tuto „vadu“ pohybem a správným cvičením odstranit. Později už hrozí velké riziko celoživotních zdravotních problémů.

Alergie na jarní pyly

Je tu jaro. Sluníčko svítí, ptáci zpívají, stromy a keře kvetou. Pro ty, kteří trpí alergií na jarní pyly pak jaro znamená rýmu, oteklé oči, kýchání a pocity svědění a pálení v nose i v krku.

Suchý kašel a rýma v těhotenství

Dobrý den. Přítelkyni trápí suchý kašel a rýma, s tím bychom si poradili. Ale je v 6 měsíci těhotenství a nevíme, co můžeme použít a čemu se určitě vyhnout. Zatím jsme to řešili pouze čaji a mořskou vodou do nosu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce