Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Příčinou chrapotu či ztráty hlasu bývá ve většině případů zánět hrtanu (laryngitida). Hlas se tvoří na hlasivkových vazech (hlasivkách), které se proudem vzduchu rozechvívají a vytváří základní tón. Ten je pak modifikován v mluvidlech (polohou měkkého patra, jazyka, dásní, zubů a rtů).
Při zánětu hlasivky otečou, čímž se omezí jejich pohyb, a hlas se nemůže tvořit. Příčin zánětu hrtanu a hlasivek může být mnoho, většina z nich je běžná, v některých případech při delétrvajícím či často se opakujícím chrapotu či ztrátě hlasu může jít o velmi závažná onemocnění, jejichž včasná diagnóza je nezbytná. V následujícím schématu se pokuste příčinu svých obtíží určit.
Začal(a) jste chraptět náhle během posledních dnů?
Ne | odpovědět znovuPoužíváte svůj hlas pravidelně v zaměstnání (učitel, zpěvák, kamelot)?
Ano | odpovědět znovu
Pravidelná a dlouhotrvající námaha hlasu často vede ke vzniku chronického zánětu hrtanu. Tento stav nejste schopni zvládnout sami a budete muset navštívit lékaře. Lékař Vás vyšetří na všechny základní příčiny zánětů hrtanu, vyloučí závažná onemocnění a začne vás léčit na zánět hrtanu (Podrobnosti najdete v kapitole léčba laryngitidy a zánětu hlasivek .Zároveň Vám také doporučí hlas nějakou dobu nenamáhat.