Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Bolest břicha může ukazovat na řadu patologických stavů, protože v místech mezi dolním okrajem hrudního koše a třísly je uložen velký počet orgánů, jejichž postižení se může bolestí břicha projevit. Patří sem žaludek, slinivka břišní, játra, slezina, dvanáctník, močové ústrojí, u žen rozmnožovací orgány. Někdy mírná bolest břicha může být reakcí na nedobré jídlo nebo na přejedení a většinou sama odezní, některé stavy (například apendicitida) jsou život ohrožující události, které je třeba neprodleně řešit.
Měl(a) jste bolesti břicha i v uplynulých dnech?
Ne | odpovědět znovuBolí Vás břicho již déle než hodinu?
Ne | odpovědět znovuMěl(a) jste průjem?
Ne | odpovědět znovuBolí Vás v bedrech a bolest vystřeluje do třísel?
Ne | odpovědět znovuMáte bolest mezi pupkem a třísly?
Ne | odpovědět znovuVyskytuje se bolest na pravé straně pod žeberními oblouky?
Ano | odpovědět znovu
Bolest by mohla způsobovat žlučníková kolika. Příčinou jsou drobné kamínky, které se někdy tvoří ve žlučníku a které mohou vycestovat do vývodných cest žlučových a ucpat je. Nejčastěji se to stává po těžkém mastném jídle, kdy se uvolňuje do střev více žluče, a kamínky se vyplaví s ní. Kromě zvracení a bolesti se může objevit nechutenství, průjem, zežloutnutí a svědění kůže.
Vyhledejte lékaře - internistu, ten vám udělá ultrazvuk břicha, a když najde kamínek ucpávající žlučovod, zřejmě Vás ihned oštetří metodou ERCP - endoskopická retrográdní cholecystopankreatografie. Při ní Vám přes ústa, jícen a žaludek zavedou až do dvanáctníku hadičku s optikou a pracovním kanálem a nasondují výstup ze žlučových cest. Pak si pomocí kontrastní látky a rentgenu zobrazí vývod žlučovodu a slinivky břišní a pomocí speciálního košíčku uchopí kamínek a ze žlučových cest ho vytáhnou.
Po pár týdnech či měsících Vás pak čeká vyoperování žlučníku (cholecystektomie), aby se už Váš žlučníkový záchvat nemohl opakovat.