Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Záškuby a třes jsou nejčastěji projevem fyziologickým. Svalový třes se například objeví, je-li Vám velká zima, nebo máte-li zimnici. Třes je normální také pokud jste byl(a) něčím vylekán(a) nebo jste vyčerpán(a) a unaven(a) nebo ve stresu. Třes bývá v malém množství přápadů také vrozený a není třeba si s ním dělat starosti. Ostatních případech může ale třes, náhlé pohyby a záškuby být projevem nějakého onemocnění, jemuž je třeba věnovat adekvátní pozornost.
Máte záškuby či tik v malé části těla, například ve víčku?
Ne | odpovědět znovuPostihuje třes nebo chvění některou část těla, například ruce?
Ano | odpovědět znovuJe Vám více než padesát let a třes se zhorší, když jste v klidu?
Ne | odpovědět znovuPil(a) jste dlouhou dobu a ve velkém množství alkohol a teď jste náhle přestal(a) nebo výrazně snížil(a) jeho množství?
Ne | odpovědět znovuVypil(a) jste během posledních 24 hodin více jak 5 šálků kávy nebo 10 šálků čaje?
Ne | odpovědět znovuMáte kromě třesu také některý z následujících příznaků: zrychlený tep a bušení srdce, zvýšenou chuť k jídlu, úbytek hmotnosti, průjmy, teplou vlhkou kůži, nebo vystouplé oční koule?
Ano | odpovědět znovu
Mohlo by se jednat o tyreotoxikózu, neboli chorobu z nadprodukce hormonů štítné žlázy. Projeví se právě třesem, zrychlenou srdeční činností, kterou můžete nepříjemně vnímat, opocenou teplou kůží, padáním vlasů, třepením nehtů, hyperaktivitou, zvýšenou únavností, předrážděností, nesnášenlivostí tepla, zvýšenou chutí k jídlu, hubnutím, průjmovitou stolicí, vystouplými očními bulby atd.
Vyhledejte praktického lékaře. Nechá Vám odebrat krev na rozbor hormonů štítné žlázy, provede ultrazvukové vyšetření štítné žlázy a možná podstoupíte radioizotopové vyšetření, které ozřejmí, zda se nejedná o nádorové onemocnění štítné žlázy. Podle výsledků je potom léčba chirurgická, kdy se odebere buď část nebo celá štítná žláza, medikamentózní nebo injekční, kdy se aplikuje radioaktivní jód, který zvětšenou a hyperaktivní štítnou žlázu zničí.