Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Kašel je významná reflexní obranná reakce, kterou organismus reaguje na podráždění v dýchacích cestách. Co může organismus dráždit? Například vdechnuté cizí těleso, hlen, který ucpává dýchací cesty a ztěžuje dýchání, chemické látky (kouř, výpary rozpouštědel), prach a další.
Kašel může být suchý, pokud při něm nedochází k vykašlávání žádného hlenu (cizí těleso v dýchacích cestách, chemické podráždění, překrvení sliznic, kouření, alergická reakce), nebo vlhký (produktivní), který vzniká při infekcích dýchacích cest. Někdy může kašel signalizovat vážné onemocnění dýchacích cest.
Je Váš kašel suchý a bez příměsi hlenu?
Ano | odpovědět znovuZtrácíte hlas nebo chraptíte?
Ne | odpovědět znovuMohl(a) jste vdechnout drobek, oříšek, zrnko rýže nebo jinou drobnou částečku?
Ano | odpovědět znovu
Kašel je v tomto případě mechanismem, který se snaží tuto drobnou překážku z dýchacích cest odstranit. Kašel by měl po vykašlání cizího tělíska ustat. Pokud se vykašlání tělíska nedaří, může Vám pomoci krátký rychlý úder ze vzdálenosti 30-40 cm mezi lopatky. Pokud se nepodaří tělísko odstranit, nebo kašel přetrvává déle než hodinu,vyhledejte praktického lékaře .
U dětí může být vdechnutí cizího tělíska život ohrožujícím stavem. Je to z důvodu menších rozměrů dýchacích cest, takže tělísko, které u dospělého docestuje do vzdálenějších částí plic a blokuje menší část plíce, může u dětí uvíznout výše a výrazně ztížit až znemožnit dýchání.
U nejmenších dětí je první pomocí položit si dítě horizontálně bříškem na ruku nebo ho uchopit za dolní končetiny hlavičkou dolů a opět krátce a rychle udeřit mezi lopatky. U větších dětí můžete použít úder mezi lopatky u dítěte v předklonu, nebo si stoupnete za dítě, obejmete ho a ruce spojíte těsně pod dolním koncem prsní kosti. Pak se rychlým stiskem směrem k sobě a nahoru pokusíte cizí těleso z dýchacích cest odstranit (Heimlichův manévr). Pokud se odstranění tělíska nepodaří, okamžitě volejte rychlou záchrannou službu.