Vážení přátelé, mám tatínka, který je po infarktech, má nemocné srdce, rovněž má plicní hypertenzi. Z tohoto důvodu moc nechodí, je stále unavený. Užívá Anopyrin,Amicloton, Vasocardin, Syntophyllin, Geriatam, Magnezium. Dále používá v případě pořeby oxygenátor. V noci nemůže moc ležet protože se mu špatně dýchá i když má postel,kde se dá zvednout hlava. Většinou sedí v úšáku. Potřebuji poradit jestli by byly vhodné pro něj nějaké vitamíny nebo potravinové doplňky na posílení srdce a plic a dále potřebuji doporučit nějaké mazání proti proleženinám. Děkuji Jana Barnová
Na horečku už ve starém Egyptě
Z Ebersova papyru se dočteme o použití vrbové kůry již v Egyptě za vlády faraónů 1500 let př.n.l.? Ano je to tak. Již tehdy bylo objeveno zázračné působení vrbových proutků, které běžně používáme na pletení pomlázky. Látka v ní obsažená pomáhá mimo jiné snížit teplotu při horečce a dala vznik známému aspirinu.
Jak v organismu působí?
Vrba bílá z čeledi vrbovité obsahuje látky typu salicylátů, flavonoidů a tříslovin. Jednotlivé látky se ovlivňují a celkově působí proti zánětům, baktériím, virům, horečce, prodlužují dobu srážení krve a mají řadu dalších účinků. Vrba je účinná také na posílení nervů a osvědčila se proti nespavosti. Pomáhá při průjmech a zklidňuje střevní křečovité bolesti. Zmenšuje u dětí tzv. hyperaktivitu (zvýšený neklid) způsobenou lehkými záněty a tyto záněty léčí.
Co se sklízí?
Z vrby se sbírá kůra a to nejlépe v březnu. Ke sběru jsou nejvhodnější 2-3leté větve. Kůra se nařeže, loupe v pásech dlouhých 25 cm a suší ve stínu či na slunci.
Kdy mám užívat?
Vrbová kůra je hořká a moc nechutná. Používá se hlavně k obkladům, ke koupelím, na ošetření špatně se hojících rán, při pocení nohou, apod. Působí proti lupům, snižuje tvorbu zubního kazu a je vhodná k omývání mastné a nečisté pleti s rozšířenými póry a vřídky. Vrba se přidává do mastí proti zánětům. Vnitřně se užívají šetrnější a účinnější syntetické látky podobné struktury.
Možná rizika…
Máte žaludeční vředy? Pozor! Vrbová kůra se nemá vnitřně užívat při vředové chorobě žaludku a dvanáctníku, neboť by místním drážděním mohla poškodit sliznici stejně jako acylpyrin. Vrbu by neměly užívat ani těhotné ženy. Při užívání jezte více vitamínu C. Nadměrné užívání může poškodit játra a vyvolat krvácení. Pozor by si měli dát také alergici. V současné době vytlačily vrbovou kůru z vnitřního použití chemické přípravky.
Mám užívat a kolik?
Máte problém se špatně se hojícími ránami, hnisavými vředy či akné? Připravte si tedy na půl litru vody 30-40g kůry, nechte vařit 15 minut a 15 minut ustát. Odvar použijte k omývání ran, koupelím, obkladům či ke kloktání.
Jste nachlazeni a máte horečku? Připravte si jednu čajovou lžičku drcené kůry na šálek vody, 5 minut povařte a nechte ustát. Slaďte medem nebo ovocnou šťávou a užívejte po 1 lžíci každé 2 hodiny.
Přidat nový komentář