Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Mnozí rodiče s překvapením zjišťují, že jejich teenageři jsou nemocní tak často jako kdysi v dobách mateřské školy. Lékaře to však příliš nepřekvapuje, podle nich jde o součást přirozeného vývoje, kterým se nakonec imunitní systém zase posílí.
"Klára bývala naposledy často nemocná ještě jako předškolačka. Tehdy přinesla ze školky každou rýmu, kašel stíhal kašel a občas to ještě proložila angínou. Ale s nástupem do školy se to během několika měsíců uklidnilo a my si oddechli, protože odpadly věčné starosti, kdo že dítě pohlídá," líčí Simona Matějková, matka čtrnáctileté Kláry. Jenže tohle už neplatí. Dívka, toho času frekventantka tercie osmiletého gymnázia má zase spoustu zameškaných hodin. Nechodí přitom za školu, ale polehává doma právě s výše zmíněnými chorobami. "Už jsme se obávali, že má něco s imunitou, ale lékařka nás uklidnila - je to prý v pubertě úplně přirozené a souvisí to přímo s tělesnými pochody, které se v organismu dospívajících v této době dějí," dodává studentčina matka.Roli hraje hned několik věcí: děti hodně rychle rostou a s tím mimo jiné souvisí i fakt, že jsou často hodně unavené a tím i náchylnější k infekcím. Dále hraje roli i hormonální nerovnováha, typická pro dospívání, kterou s sebou nese i onu známou nerovnováhu psychickou. A v neposlední řadě se na častější nemocnosti podepisuje i fakt, že děti dosud se pohybující stále ve víceméně stejné skupině lidí najednou rozšiřují okruhy svých zájmů i známých a tím pádem se setkávají i s bacily, na které nejsou zvyklí. A zvyklí nejsou ani na hektický životní styl, který s sebou puberta nezřídka rovnou nese, zvláště starší teenageři proto navzdory výše zmíněné únavě tančí na diskotékách, chodí do restaurací, ochutnávají alkohol a cigarety a tím se kruh vyšší náchylnosti k chorobám uzavírá.
A bohužel, nemusí to vždy být jen ty banální jako je rýma, kašel nebo i angína, ale třeba i mononukleóza, žloutenky nebo meningitida - ty se mezi nimi více přenášejí i díky prvním vážnějším kontaktům s opačným pohlavím.
Hlavním tématem, kterému se bude příloha věnovat, pak je vztah Čechů k alkoholu a nové trendy, které jsou patrné v jeho spotřebě. Víte, že přibývá pijících dětí a žen? Více čtěte v pátečním vydání deníku, kde mimo jiné najdete i test, zda i vám nehrozí závislost na alkoholu.
Přidat nový komentář