MUDr. Ilonou Procházkovou, Dermatovenerologická klinika, 25. dubna 2002
Každý z nás miluje slunce, ačkoli příliš slunečního záření může mít pro pleť vážné negativní důsledky. Pryč jsou časy, kdy jsme si nic nedělali ze spálené pokožky a k ochraně pleti proti slunečnímu záření se přistupovalo ležérně. Poškození pleti způsobují ultrafialové paprsky UVA a UVB. Vedle spálení pokožky mají také za následek vrásky, předčasné stárnutí pleti nebo vznik tmavých pigmentových skvrn. Nadměrné vystavování pokožky slunci může způsobit dlouhodobé poškození kůže, které dokonce vede ke vzniku rakoviny kůže. Proto je nutné kontrolovat délku pobytu na silném, přímém slunci, což je obzvláště důležité pro děti a teenegry. Ochrana pleti proti slunečnímu záření a opalovací přípravky jsou v letních měsících opravdovou nezbytností.
Co je to SPF?
SPF (Sun Protection Factor), nebo také OF (ochranný faktor) indikuje stupeň ochrany, tedy jak dlouho můžete zůstat na slunci bez rizika spálení. SPF udává stupeň ochrany proti UVB paprskům, které jsou nejškodlivější. Teoreticky se člověk s normální pletí může pohybovat na slunci bez rizika spálení 10 minut. Při použití přípravku s SPF 6 získá 6x vyšší ochranu. Při výběru ochranného přípravku proti slunečnímu záření hraje roli nejen SPF, ale i typ pleti, intenzita slunečního záření a typ přípravků.
Vsaďte na vitaminy, vynechejte solárium!
Pokožka je na jaře velmi bledá a protože se někteří z nás bojí, že ji při prvním opalování spálí, snaží se jí dodat barvu předem - pomocí samoopalovacích přípravků nebo solária. Ovšem podle lékařů to je otázka vyloženě kosmetická. S ochranou to moc společného nemá, jde spíš jen o náš pocit, naopak návštěva solária kůži zbytečně zatěžuje. Některé vitamíny mohou kůži pomoci se s následnou zátěží vypořádat. Především vitamín E a vitamín C, jako tzv. antioxidanty, zmírňují nepříznivý dopad ultrafialového záření na kůži a mimo jiné pomáhají chránit systém vaziva ve škáře.
Je možné kůži na opalování připravit?
Na tak jednoduchý dotaz, je dost složitá odpověď. Jakou kůži? Jaký fototyp jste? Některé typy kůže by se slunečnímu světlu s ultrafialovou složkou záření měly vystavovat jen minimálně, jde o fototyp I., tedy osobu rusovlasou, s mléčnou pletí, pihami a v podstatě neschopností se opálit, získat tedy ochrannou pigmentaci. Takové osoby by se tedy neměly ani připravovat na letní slunění. V případě nutnosti pobytu na slunci by se měly krýt prostředky s vysokými ochrannými faktory. Pokud jsou na silném slunci, pak doporučujeme používat prostředky s ochrannými faktory většími než 50, při střední intenzitě 30.
U fototypu II., tedy osoby se světlými vlasy a jistým individuálním rozmezím schopnosti pigmentovat, je ochrana rovněž nutná. Je možné použít ochranné prostředky, které mají nižší faktory. Při postupné zátěži u hnědnoucích jedinců stejně jako u jedinců s fototypem III., u kterých se vždy vytváří ochranná pigmentace, tato pigmentace již významně chrání před další zátěží.
Může být slunění i zdravé?
Pro cílené "grilování se" na sluníčku asi žádný argument či obhajobu nenajdeme. Ovšem zcela se izolovat od slunce by bylo také pošetilé. Ve chvíli, kdy jsme vystaveni slunečnímu záření, vzniká v těle vitamin D. Ten potřebujeme ke správnému růstu a poslouží nám i jako zdroj optimismu – deprese se dostavují nejčastěji v zimě, když je slunečního svitu málo.
Ovšem vždy je potřeba znát správnou míru slunění a rozhodně chránit kůži. Během opalování se toho totiž děje nejvíc právě v ní. Část záření se během opalování odráží od horní části pokožky, část proniká hlouběji, a záření, které je pohlceno molekulami v kůži, v pokožce i v hlubších částech, vede k různým efektům. Přispívá k syntéze vitaminu D, ale také tlumí buněčnou složku imunitního systému v kůži, případně vede až k zániku některých buněk a ovlivňuje také zárodečný aparát buněk, což ve svých důsledcích může vést až k rakovině kůže.
Opalování může mít negativní dopad i na jiné orgány. Prof. MUDr. Vladimír Vašků, CSc., přednosta I. dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně k tomu říká: "Může dojít k určitým změnám očním, přehnané opalování působí i na imunitu." Upozorňuje ale i na to, že existují choroby, kde se sluneční záření používá jako doplňková léčba. "Jednoznačným příkladem je psoriáza, čili lupénka, ale jen v určité fázi nemoci. Slunění může mít blahodárný dopad také u některých ekzémů apod. Ale je nutno na druhou stranu upozornit na onemocnění označovaná jako fotodermatózy, kdy je světlo vyvolávajícím faktorem v rozvoji těchto chorob."
Děti by se opalovat neměly
Čím menší dítě, tím víc byste ho měli chránit před nadbytečným slunečním zářením. Kojencům postačí, když na ně občas při procházce zasvítí sluníčko do obličeje a na ručičky. Rozhodně bychom jim neměli "dopřávat" systematické opalování. "Děti bychom vždy měli chránit stejně, jako osoby s tou nejcitlivější kůží, tedy jako ty s nízkým fototypem. Mezi 10. – 16. hodinou by se neměly na slunci pohybovat nejen bez ochranného krému, ale ani bez oblečení, které také chrání jejich kůži," upozorňuje MUDr. Vašků. Ten upozorňuje i na to, že v bezpečí nejsou ani pod slunečníkem, protože jím záření také částečně prochází a další část se ho odráží od země.
Přečtěte si také
Nepodceňujte opalování již od jarních měsíců
Svědění - aktuální téma nadcházející letní sezóny
Sníženou funkcí štítné žlázy trpí stále více žen
Poraďte se s našimi předními odborníky v online poradně.