Historie očkování a GSK jako jednička na poli vakcín
Již po stovky let je známo, že lidé, kteří přežili nakažlivé onemocnění, jen velice zřídka onemocněli stejnou chorobou podruhé. Osoby, které pečovaly o nakažené morem, samy přežívaly. K prvním nesmělým pokusům o očkování docházelo ve staré Číně. V 18. století si anglický venkovský lékař Edward Jenner všiml, že dojičky, které prodělaly kravské neštovice, nikdy neonemocněly těmi pravými. V roce 1796 provedl velmi odvážný pokus: dvanáctiletého chlapce nakazil kravskými neštovicemi. Chlapec se uzdravil. Po vyléčení jej Jenner nechal nakazit virem pravých neštovic. Stal se „zázrak“ - chlapec neonemocněl!
I když byl tento postup v rozporu s dnešními klinickými studiemi, jeho význam pro další osud vakcín je nedozírný. Jennerův postup byl tehdy pojmenován vakcinace. Název pochází z latinského vacca, což je latinsky kráva. O zavedení variolizace (podle latinského variola, pravé neštovice) v západní Evropě se postarala manželka britského vyslance v Turecku lady Mary Wortley Montgauová. Vycházela ze svých zkušeností s očkováním v Istanbulu. Výhody očkování nejprve pocítili vězni. Kromě toho, že dostali očkování, byla jim navíc udělena milost.
Vakcinace od té doby zaznamenala obrovský úspěch: díky celoplošnému očkování prakticky vymizely pravé neštovice. Díky očkování proti dětské obrně se u nás od roku 1960 tato nemoc již nevyskytla. To se samozřejmě týká i dalších chorob, na které se před zavedením očkování běžně umíralo. Očkování proti „běžným“ infekčním nemocem je v současnosti už považováno za standardní. Výzkum a vývoj se však nedá zastavit a to, co bylo dříve považováno za science fiction, se dnes pomalu a jistě stává realitou. Vakcíny představují jednu z nejvýznamnějších a nejprogresivnějších metod léčby a prevence závažných onemocnění.
Chcete přestat s kouřením? Víme, že to není jednoduché a my vám s tím pomůžeme. Nabízíme velké množství přípravků, které vám odvykání usnadní. Nakupte online na Lékárna.cz.
Přidat nový komentář