Jak se onemocnění přenáší?
Borelie cirkulují mezi divoce žijícími zvířaty (hlodavci, lesní zvěř) a ptáky (bažanti, kosi) v určité geografické oblasti a přenáší je především klíšťata obecná.
Klíště obecné prochází při svém životním cyklu třemi vývojovými stadii: larva, nymfa a dospělec. Každé stadium saje krev na odlišném spektru hostitelů. Larvy a nymfy preferují malé hlodavce a ptáky, dospělci pak sají na větších savcích, včetně domácích zvířat. Všechna vývojová stadia klíšťat se stávají infekčními po požití borelií v průběhu sání krve na infikovaných savcích nebo ptácích. Během přeměny klíštěte přechází infekce postupně z jednoho stadia na druhé.
U infikovaného, nenasátého klíštěte jsou borelie usídleny v jeho střevní stěně. Během sání se množí, pronikají skrze střevní stěnu a hemolymfou se roznášejí ke všem orgánům klíštěte, včetně slinných žláz. Slinami pak mohou být borelie přeneseny na hostitele. Přenesení infekce je pravděpodobně možné i vyvrhnutím střevního obsahu do místa přisátí, nebo zanesením trusu klíšťat do rány, zejména při nešetrném a nevhodném odstraňování klíšťat. Čím déle klíště nebo jeho vývojové stadium saje krev, tím je větší možnost přenosu borelií.
Infikovaná mohou být všechna vývojová stadia klíšťat (larvy, nymfy i dospělá klíšťata). Všechna sají krev na člověku, a mohou tudíž infekci přenést. Kromě člověka mohou být postiženi psi, koně a dobytek, u nichž vyvolává borelie podobné symptomy jako u člověka.
Přidat nový komentář